Drukuj
Gosia

 

stp

Świąteczne odwiedziny na oddziałach dziecięcych

Jak co roku w okresie przedświątecznym na najmłodszych pacjentów hospitalizowanych w naszym Szpitalu czekało mnóstwo atrakcji.

Z okazji mikołajek 6 grudnia br. dzieci przebywające w Oddziale Klinicznym Pediatrii otrzymały od dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 8 w Bytomiu paczki pełne kolorowych książek i zabawek.

O to by dzieci zapomniały o swoich dolegliwościach zadbali również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bytomiu, którzy 10 grudnia br. odwiedzili dzieci hospitalizowane w Oddziale Klinicznym Pediatrii, Oddziale Laryngologii Dzieci i Oddziale Chirurgii Dzieci. Największe zainteresowanie małych pacjentów wzbudził policyjny pies Sznupek, który obdarował dzieci słodyczami oraz opaskami odblaskowymi.

Z kolei 15 grudnia br. pacjentów Oddziału Klinicznego Pediatrii odwiedzili uczniowie z Koła Wolontariuszy Zespołu Policealnych Szkół Medyczno - Społecznych w Bytomiu . Poza sprezentowaniem dzieciom bajek, kolorowanek, maskotek, itp., uczniowie wciągnęli również małych pacjentów do udziału w wielu ciekawych zabawach i konkursach.

Nie zawiedli również kibice, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kibiców Klubu Polonia Bytom. 23 grudnia br. razem ze świętym Mikołajem oraz maskotką drużyny odwiedzili pacjentów Oddziału Klinicznego Pediatrii, Oddziału Laryngologii Dzieci i Oddziału Chirurgii Dzieci. Mikołaj i jego towarzysze chętnie bawili się z maluchami, obdarowując je zabawkami, słodyczami oraz drużynowymi gadżetami.

Wszystkie wizyty wywołały mnóstwo radości i uśmiechu u podopiecznych naszego Szpitala, za co bardzo dziękujemy wszystkim Mikołajom!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyżej wymienionych imprez.

 

Kwiatuszki Świętego Mikołaja

8 grudnia wolontariuszki Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości obdarowały pacjentki Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej upominkami w postaci kosmetyków. W wesołej, świątecznej atmosferze poruszone zostały także istotne tematy dotyczące każdej kobiety, między innymi konieczności wykonywania regularnych badań cytologicznych i mammograficznych aby uniknąć chorób nowotworowych. 

Więcej informacji na stronie: 

Nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wynalazczości

Prof. zw. dr hab. n. med. dr h. c. Aleksander Sieroń - Kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Wynalazczości. To prestiżowe wyróżnienie przyznaje belgijska Komisja Odznaczeń. Serdecznie gratulujemy!

 
 
 

 IV Bytomski Dzień Wcześniaka

18.11.2015 roku w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu

IV Bytomski Dzień Wcześniaka w In Corpore w Katowicach


14.11.2015 roku w Centrum Diagnostyki i Terapii IN CORPORE w Katowicach rozpoczęliśmy obchody IV Bytomskich Dni Wcześniaka. Fundacja IN CORPORE po raz kolejny zorganizowała nieodpłatne, wielospecjalistyczne konsultacje medyczne i terapeutyczne oraz warsztaty terapeutyczne dla rodzin dzieci urodzonych przedwcześnie w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu.

http://katowice.tvp.pl

16 listopada w drugim dniu obchodów IV Bytomskich Dni Wcześniaka w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 rozbrzmiał "Hymn Wcześniaków" w wykonaniu orkiestry ze Szkoły Muzycznej w Bytomiu.


zaproszenie_dzień_wcześniaka.jpg

Profesor Aleksander Sieroń konsultantem krajowym

    

Decyzją Ministra Zdrowia, prof. zw. dr hab. n. med. dr h. c. Aleksander Sieroń - Kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej oraz Ośrodka Diagnostyki i Terapii Laserowej Nowotworów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu został mianowany z dniem 30 września 2015 r. na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie angiologii. Serdecznie gratulujemy tak zaszczytnej funkcji!”

Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu

ogłasza nabór na

Specjalizację z fizjoterapii

Informacja o wynikach rozmowy
kwalfikacyjnej na specjalizację w dz. fizjoterapii
Pobierz
Dokument Word

Minister Zdrowia – prof. Marian Zembala w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu

       2 października br. Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu swoją wizytą zaszczycił Minister Zdrowia – prof. Marian Zembala, podczas którego sprawdził postępy w budowie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków. W wizytacji wzięli również udział: Wicemarszałek Senatu – Maria Pańczyk-Pozdziej, Przewodnicząca Komisji Zdrowia Sejmiku Śląskiego – Halina Bieda, Poseł na Sejm RP – Jacek Brzezinka.

       Prace przy budowie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu są na wykończeniu. Ostatnie czynności trwają jeszcze na piętrze noworodków, którego ściany przyozdobią malunki bytomskiego artysty Macieja Kota oraz studentów ASP. Na pozostałych piętrach trwa już meblowanie pomieszczeń. Obecnie montowany jest sprzęt, przywieziono specjalistyczne łóżka oraz szafki. Wszystkie sale są dwuosobowe, kolorowe i zaopatrzone w oddzielne łazienki z pełnym węzłem sanitarnym. Dodatkowo sale operacyjne (każda w innym kolorze i z innym motywem kwiatowym) będą czyszczone za pomocą specjalnego systemu dezynfekcyjnego zakupionego za 300 tys. zł. Po zakończonym zabiegu sala będzie zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia warunków jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych. Jest to system, który posiadają najnowocześniejsze szpitale w Polsce. Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu od dawna wykonuje innowacyjne procedury medyczne, takie jak operacje wykonywane na płodzie w łonie matki, które teraz będą przeprowadzane w nowoczesnych warunkach lokalowych.

       Całość robi ogromne wrażenie, jednak Szpital wciąż potrzebuje wsparcia w postaci specjalistycznego sprzętu medycznego, aby Bytom mógł poszczycić się jednostką świadczoną usługi na miarę standardów panujących w krajach zachodnioeuropejskich. Minister Zdrowia podczas piątkowej wizyty zapewnił, że dołoży wszelkich starań aby pomóc nam otworzyć centrum już na gwiazdkę. 

 

Międzynarodowy Dzień Lekarza

W tym dniu pragniemy przekazać wszystkim Lekarzom pracującym w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu oraz z nim współpracującym, najserdeczniejsze podziękowania za wiedzę, profesjonalizm, a przede wszystkim za codzienne poświęcenie oraz trud związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie naszych Pacjentów.

Jednocześnie życzymy Państwu satysfakcji z wykonywanej pracy, dalszych sukcesów zawodowych, a także pielęgnowania w sobie powołania, charakteryzującego się opanowaniem, kulturą, szacunkiem dla chorych oraz determinacją w ciągłym kształceniu.

 Ochrona Zdrowia Psychicznego

W związku z realizacją Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013 – 2020, Województwo Śląskie podjęło się realizacji filmów informacyjno – edukacyjnych dotyczących wybranych zagadnień zdrowia

psychicznego tj.:
•    Nerwica dzieci i młodzieży,
•    Nerwica osób dorosłych,
•    Depresja,
•    Depresja u osób dorosłych

Filmy dostępne są tutaj

Materiały te podejmują tematykę zaburzeń psychicznych oraz dostępnych form pomocy, udzielanym dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym w różnych placówkach na terenie województwa śląskiego. Mogą stać się wskazówką dla szerokiego grona odbiorców, szczególnie dla osób będących w grupie ryzyka zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Scenariusze zawierają informacje o diagnozie zaburzeń nerwicowych i depresyjnych, ich objawach, przyczynach, a także o możliwościach udzielania pomocy osobom, u których mogą one występować.

 Rośnie nowoczesne Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

11 marca br. podczas wizytacji budowy Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu nasz Szpital gościł Panią Aleksandrę Skowronek - Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Panią Halinę Biedę - Przewodniczącą Komisji Zdrowia Sejmiku Śląskiego, Pana Jacka Brzezinkę – Posła na Sejm RP, a także Pana Marka Piekarskiego - Zastępcę Dyrektora ds. Restrukturyzacji i Ochrony Zdrowia Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Centrum powstanie w zmodernizowanym Bloku 5A i w dobudowanych obiektach na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Blok 5. Wymienione Oddziały pełnią funkcję Ośrodka III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej dla województwa śląskiego. Obecnie 70% porodów, jakie odbywają się w Klinice to porody ciąż wysokiego ryzyka. Odsetek cięć cesarskich wynosi ok. 54%, co związane jest z wysoką liczbą ciąż i porodów patologicznych. Zespół specjalistów zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet. Dostępność świadczeń medycznych w kierunku kobiety, matki i noworodka może zadecydować o jakości życia całego społeczeństwa, szansach na przetrwanie oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu gospodarczego kraju.

Plan robót na zewnątrz budynku w większości został już zrealizowany. Aktualnie trwają prace wewnątrz budynku. Pierwsze pacjentki zostaną przyjęte już we wrześniu bieżącego roku. Źródłem finansowania jest uzyskana dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa oraz z budżetu Województwa Śląskiego, uzupełniona o środki własne Szpitala. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 20 mln zł.

Święci Mikołajowie Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu

 

Mikołajki oraz święta to okres szczególnie wyczekiwany przez dzieci. Jak co roku staramy się by był to również wyjątkowy czas dla najmłodszych pacjentów hospitalizowanych w naszym Szpitalu.

W fantastyczne humory wprowadzili dzieci aktorzy z Teatru za Jeden Uśmiech, którzy odwiedzili Oddział Kliniki Pediatrii ze spektaklem „Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz”. Niezdarny pirat Alonzo i jego papuga Alicja zabrali małych pacjentów w niezwykłą podróż w poszukiwaniu skarbu Królowej Mórz. Po drodze Alonzo i mianowane na piratów maluchy odwiedzili kilka wysp, m.in. Wyspę Wróżek, na której dzieci nauczyły pirata jak być dżentelmenem. Wspólnie odwiedzili też Wyspę Radości, gdzie odnaleźli wiele powodów do śmiechu oraz Wyspę Królewny Złośnicy. Spektakl uczył maluchy, że warto pomagać innym, a radość można czerpać z wielu źródeł, nawet tych najmniejszych i nie tylko tych materialnych. Na zakończenie każdy otrzymał mały prezent i mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z piratem Alonzo i Królową Mórz.

Z kolei 5 grudnia br. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bytomiu, a także uczniowie Zespołu Szkół Administracyjno - Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu odwiedzili dzieci przebywające w Oddziale Klinicznym Pediatrii, Oddziale Laryngologii Dzieci i Oddziale Chirurgii Dzieci. Małych pacjentów przywitał policyjny pies Sznupek, obdarowując ich słodyczami. Natomiast policjantka uczyła dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze. Spotkanie uświetniły również jasełka w wykonaniu uczniów bytomskiej szkoły. Opowiadaną historię przeplatali kolędami, a na koniec złożyli wszystkim życzenia świąteczne, przede wszystkim powrotu do zdrowia.

Jak co roku najmłodszych pacjentów odwiedzili uczniowie Zespołu Policealnych Szkół Medyczno - Społecznych w Bytomiu wraz z Mikołajem. 16 grudnia br. uczniowie przeprowadzili wiele konkursów i zabaw dla dzieci oraz obdarowali je maskotkami.

Również studenci Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA POLAND oddział IMFSA – Śląsk postanowili odwiedzić dzieci 17 grudnia br. Wizyta przyszłych lekarzy odbyła się w ramach akcji „Miś pod szpitalną choinkę”. Pomocnicy świętego Mikołaja obdarowali pacjentów drobnymi upominkami.

O to by dzieci zapomniały o swoich dolegliwościach zadbali również piłkarze i kibice Klubu Polonia Bytom. Razem ze świętym Mikołajem oraz maskotką drużyny odwiedzili hospitalizowane dzieci w Oddziale Klinicznym Pediatrii, Oddziale Laryngologii Dzieci i Oddziale Chirurgii Dzieci. Mikołaj i jego towarzysze chętnie bawili się z maluchami, obdarowując ich przy tym prezentami, m.in. zabawkami i słodyczami.

Wszystkim Świętym Mikołajom, którzy również w tym roku pamiętali o naszych podopiecznych, dziękujemy za rozweselenie każdej dziecięcej buzi! Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji fotograficznej z wyżej wymienionych imprez.

Teatr za Jeden Uśmiech

 

Wizyta Sznupka

"Medyk"

"Miś pod szpitalną choinkę"

 

Polonia Bytom

PZU wspiera zdrowie Pacjentów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu

       Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej został zasilony w nowoczesny System „MONAKO” - Wielostanowiskowy System Nadzoru Położniczego. Jego zakup dofinansowano ze środków prewencyjnych PZU S.A.

        Dzięki systemowi centralnego nadzoru położniczego „MONAKO” ciężarne pacjentki i ich nienarodzone maluchy mają zapewnioną stałą i kompleksową opiekę. Umożliwia to dynamiczna prezentacja krzywych KTG rejestrowanych równocześnie u wielu pacjentek oraz ich obiektywna i powtarzalna automatyczna analiza wspomagająca personel medyczny i zwiększają efektywność procesu monitorowania. Wyniki prowadzonej na bieżąco analizy są natychmiast dostępne do interpretacji klinicznej, pozwalając na wczesne wykrywanie wewnątrzmacicznego zagrożenia płodu.

       Dr n. med. Dariusz Grzonka, Ordynator Sali PorodowejOddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej wyjaśnia -System monitorowania zapisów KTG służy do wielokierunkowego monitorowania dobrostanu płodu, zarówno w czasie ciąży, jak i w trakcie zagrożonego porodu, szczególnie w sytuacjach przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych. System kardiotokograficzny w sposób precyzyjny analizuje zapis pod względem ilości ruchów płodu odczuwanych przez pacjentkę, jedna z głowic „kardio” kontroluje wychylenia czynności akcji serca płodu, z kolei druga głowica –„toko” rejestruje czynność skurczową macicy, stąd nazwa powstałego w ten sposób zapisu kardiotokografia.

       System ten jest wyjątkowy również dzięki zastosowaniu architektury modułowej, co pozwala na jego rozbudowywanie poprzez dodawanie kolejnych stacji monitorujących, w rezultacie umożliwiając współpracę z dowolną liczbą kardiotokografów. Zapisy z wszystkich stacji monitorujących i informacje wprowadzane przez obsługę są przesyłane do wspólnej bazy danych poprzez lokalną sieć komputerową szpitala. Każda stacja pozwala na podłączenie do 16 kardiotokografów i jednoczesne wyświetlanie rejestrowanych przez nie sygnałów. Pozwala to jednej osobie skutecznie nadzorować wiele pacjentek, zapewniając tym samym maksymalną efektywność i wysoki standard opieki.

Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy firmie PZU S.A.!


III Bytomski Dzień Wcześniaka


13 listopada po raz trzeci Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu organizował Bytomskie Obchody Dnia Wcześniaka. Tradycja ta ma na celu uświadomienia, że problemy dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców są ważne i możliwe do rozwiązania. W Polsce co roku rodzi się 28 tys. wcześniaków. Problem ten dotyka sfery społecznej, medycznej, psychologicznej, socjoekonomicznej.

Tego dnia wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać wykładów edukacyjnych m.in.: prof. dr hab. n. med. Anity Olejek – kierownika Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, dr n. med. Heleny Sławskiej – ordynatora Oddziału Noworodków bl. 5 oraz dr n. med. Iwony Sosnowskiej – Wieczorek – dyrektor współpracującego z naszym Szpitalem Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore w Katowicach. Swoim doświadczeniem podzieliła się także mama przedwcześnie urodzonych trojaczków.

W Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu funkcjonuje Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Ma on III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Wcześniakiem jest każde dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Obecnie ratuje się życie już w 23 tygodniu ciąży. Im mniejsze dziecko, tym więcej opieki wymaga i tym większe jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Najmniejsze wcześniaki przebywają w naszym Szpitalu nawet dwa, trzy miesiące, te urodzone w 36 tygodniu ok. tygodnia, choć nie jest to regułą, gdyż każdy przypadek jest indywidualny. Podstawowym kryterium oceny jest dojrzałość dziecka. Zazwyczaj opuszcza Szpital, kiedy wyniki są zadowalające, tzn.: waży przynajmniej 1,8 - 2,2 kg i odpowiednio przybiera na wadze, nie ma problemów z oddychaniem i utrzymaniem odpowiedniej ciepłoty ciała w łóżeczku, nie ma bezdechów, potrafi sam jeść koordynując ssanie i połykanie.

Uwieńczeniem obchodów było uroczyste przekazanie przez Miasto Bytom kwoty 240 ty. zł na zakup sprzętu medycznego do trzech klinik naszego Szpitala. Zakupiony z dotacji aparat EEG zasili Oddział Kliniczny Pediatrii, a system neuromonitoringu przekazany zostanie na potrzeby Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Endokrynologicznej. Z kolei Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej przekazane zostaną pompy infuzyjne, kardiomonitory i fotele ginekologiczne.

Dodatkowo klinika prowadzona przez prof. dr hab. n. med. Anitę Olejek wzbogaciła się w nowoczesny system nadzoru okołoporodowego Monaco, którego koszt został pokryty ze środków otrzymanych od firmy PZU S.A. oraz środków własnych Szpitala.

Uroczystości uświetnił występ muzyczny dzieci z klasy Małgorzaty Grząby pt.: „Kolorowy świat”, a także wystawa zdjęć i prac malarskich pacjentek przygotowana przez Martę Hawlicką i Dorotę Siebiatę – Tomczyk.


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.

 

VII Śląska Jesień ze Zdrowiem – czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

       VII Śląska Jesień ze Zdrowiem to kolejna odsłona corocznej akcji prozdrowotnej, która ma na celu promowanie badań profilaktycznych oraz zdrowego trybu życia. Po raz kolejny współorganizatorem przedsięwzięcia był Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu.

       W ramach „VII Śląskiej Jesieni ze Zdrowiem” 26 września 2014 roku w Centrum Handlowym AGORA stanęło „miasteczko zdrowia”, w którym między godz. 11:00 a 14:00 każdy mógł bezpłatnie skorzystać z badań oraz porad specjalistów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. Uczestnicy mogli zaczerpnąć porad dermatologa i pedagoga zdrowia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość wykonania badania EKG oraz badań podstawowych t.j. pomiar ciśnienia. W ramach programu chętni mogli skorzystać również z konsultacji ze specjalistami ds. rehabilitacji wraz z leczeniem polem magnetycznym, które przynosi ulgę w leczeniu bólu oraz zmian zwyrodnieniowych, a także badania stóp za pomocą podoskopu, które wykonywali pracownicy Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych przy Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Dodatkowo trwały zapisy do Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa, a doświadczona położna udzielała porad dotyczących pielęgnacji noworodka. W sumie blisko 1000 osób w tym dniu skorzystało z bezpłatnych badań i konsultacji.

       Akcja „VII Jesień ze Zdrowiem” przeprowadzona była również w Tarnowskich Górach. Jesienne miasteczko zdrowia zawitało w tarnogórskiej hali targowej 3 października 2014 roku. Z kolei 7 października 2014 roku w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach odbyła się masz św. w intencji chorych na raka i ich rodzin. Następnie uczestnicy wzięli udział w Marszu Różowej Wstążki, którego meta znalazła się w Tarnogórskim Centrum Kultury. Wszyscy chętni po raz kolejny mogli skorzystać z oferowanych badań oraz specjalistycznych porad medycznych. Przed budynkiem stanął również mammobus, w którym kobiety mogły bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Archiwum aktualności

 

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego dzień 10 października ustaliła Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Szacuje się, że na całym świecie na zaburzenie psychiczne cierpi ponad 450 milionów ludzi. Zaburzenia psychiczne przyczyniają się do zachwiania relacji w rodzinie, pogorszenia sytuacji w pracy, zerwania więzi społecznych. Często osoba z zaburzeniami psychicznymi jest izolowana przez środowisko. Późna diagnoza, brak właściwej opieki medycznej i społecznej, to główne problemy dotyczące ochrony zdrowia psychicznego. Brak wiedzy na temat chorób psychicznych, nietolerancja oraz strach powodują, że bliscy odsuwają się od chorego.

Tymczasem dzięki współczesnej medycynie osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi mogą świetnie funkcjonować, ale muszą otrzymać odpowiednie wsparcie. Obok odpowiednio dobranej terapii potrzebna jest empatyczna, otwarta na edukację, wspierająca rodzina, która może pomóc choremu prowadzić ustabilizowany tryb życia, znacząco przyczyniając się do mniejszej liczby nawrotów i łagodnego przebiegu choroby.

Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego zawiera zapis: „uznając ,że zdrowie  psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązku państwa nałożyła na samorządy wojewódzkie, powiatowe i gminne zadania określone w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego”.

 

mgr Dorota Siebiata - Tomczyk

Pedagog Zdrowia

Zachęcam do zapoznania się z drugim wydaniem Przewodnika Informacyjnego pn. Dostępne Formy Opieki Zdrowotnej, Pomocy Społecznej i Aktywizacji Zawodowej dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Województwie Śląskimopracowanym przez Samorząd Województwa Śląskiego.

 

Biała sobota dla Rodziny

 

 Niedawno został uruchomiony rządowy program dla rodzin wielodzietnych „Karta Dużej Rodziny”, która uprawnia do korzystania z ulg i zwolnień w dostępie do kultury, rekreacji i sportu oraz innych dóbr i usług na preferencyjnych warunkach. W naszym województwie program realizowany będzie w ramach projektu „Śląskie dla rodziny – Karta Dużej Rodziny”. Do przedsięwzięcia przyłączyło się już kilkanaście instytucji publicznych, firm, organizacji pozarządowych w tym Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu.

Biała sobota
W ramach projektu „Śląskie dla rodziny – Karta Dużej Rodziny” 20 września 2014 roku (sobota) zapraszamy użytkowników Karty, a także wszystkich chętnych mieszkańców regionu do wzięcia udziału w akcji prozdrowotnej organizowanej przez Szpital Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Tego dnia między godziną 9:00 a 13:00 na terenie Bloku Nr 2 (parter) uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz specjalistycznych porad lekarskich. Będzie można m.in. wykonać badanie EKG oraz zmierzyć poziom ciśnienia we krwi. Kobiety będą mogły skorzystać z badań oraz konsultacji ginekologicznych. Odbędzie się również specjalnie spotkanie informacyjno-konsultacyjne w Bytomskiej Szkole Świadomego Rodzicielstwa. Dodatkowo uczestnicy będą mogli zasięgnąć porady dermatologicznej. Chętni będą mogli skorzystać również z badania stóp za pomocą podoskopu oraz skonsultować się ze specjalistą z Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych. 

„Karta Dużej Rodziny”
Warto wiedzieć, że Karta Dużej Rodziny skierowana jest do rodzin wielodzietnych, wychowujących troje i więcej dzieci. Dokument wydawany jest bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny na podstawie złożonego wniosku. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18stego roku życia lub do ukończenia nauki (również studiów), maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia karta przysługuje  na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Aktualizowany na bieżąco katalog ulg i zniżek znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.rodzina.gov.pl (należy wybrać zakładkę „Duża Rodzina”). Realizowany w naszym regionie projekt „Rodzina szansą – Śląska Karta Dużej Rodziny” ma na celu wzmocnienie i wsparcie rodzin, w tym wielodzietnych z województwa śląskiego w wypełnianiu fundamentalnych zadań – przygotowania dzieci do życia w społeczeństwie, zapewnienia odpowiedniego poziomu życia i poczucia bezpieczeństwa, wykształcenia świadomości narodowej oraz przekazania informacji o języku i kulturze. W Bytomiu szczegółowe informacje o programie uzyskać można:

Biuro Organizacji Pozarządowych
Urząd Miejski w Bytomiu
Rynek 26/5
3+@um.bytom.pl

 

Postępy w budowie Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu

 

W 28 sierpnia br. na placu budowy pojawiła się delegacja z Wicewojewodą Śląskim Andrzejem Pilotem na czele. Celem wizyty była kontrola postępów budowy Śląskiego Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu na bazie Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu.

 

Jest to kluczowy projekt z punktu widzenia rozwoju Szpitala jako jednostki sektora finansów publicznych, wkomponowując się w strategię kraju, regionu i rynku lokalnego. W związku z tym, iż powyższe komórki organizacyjne pełnią funkcję Ośrodka III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej dla województwa śląskiego, ponad 70% porodów, jakie odbywają się w Klinice to porody ciąż wysokiego ryzyka. Aktualny odsetek cięć cesarskich wynosi ok. 54%, co związane jest z wysoką liczbą ciąż i porodów patologicznych. Dostępność świadczeń medycznych w kierunku kobiety, matki, noworodka może zdecydować o jakości życia całego społeczeństwa i szansach na przetrwanie oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu gospodarczego kraju. Źródłem finansowania  jest uzyskana dotacja celowa z budżetu państwa oraz z budżetu Województwa Śląskiego, uzupełniona o środki własne Szpitala. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 19,5 mln zł.

 

Dzień Dziecka


Na to święto maluchy czekają z niecierpliwością. Szczególnie mali bohaterowie walczący z chorobą zasługują na uprzyjemnienie czasu spędzonego na oddziałach szpitalnych. Z tej okazji, 31 maja na najmłodszych pacjentów Katedry i Oddziału Klinicznego Pediatrii czekała wielka niespodzianka. Dzieci odwiedzili przedstawiciele grupy społecznej „Bytomianie”, którzy podarowali im kolorowanki „Mali Bytomianie”. Kolorując, można poznać bogatą historię Bytomia, tajemnicze zabytki, urokliwe miejsca i ciekawych ludzi związanych miastem. Autorem rysunków jest Krzysztof Boruszewski. Za przekazane dzieciom upominki serdecznie dziękujemy!

 

Jerzy Buzek gościł w szpitalu

Profesor Jerzy Buzek, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego,
odwiedził 13 maja Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu. Spotkanie zakończyło
obchody 125-lecia naszej placówki. Było również okazją do podsumowania
dziesięciu lat Polski w Unii Europejskiej.

Prof. Jerzy Buzek zaznaczył, że od 2004 roku otrzymaliśmy z polityki spójności ponad 82 mld euro. Pieniądze, które dostaliśmy, ponad trzykrotnie przewyższyły sumę naszych składek członkowskich. Dzięki nim nadrobiliśmy zaległości cywilizacyjne i aktywnie włączyliśmy się w budowanie konkurencyjnej gospodarki. Zaznaczył również, że środki unijne zmieniły obraz polskich szpitali. Podczas spotkania z pracownikami wyjaśnił, że szansą rozwoju palcówek medycznych w najbliższych latach będzie program Horyzont 2020. To największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet to ponad 77 mld euro. Najważniejszym założeniem programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.
Podczas spotkania Kornelia Cieśla – dyrektor naczelna naszego szpitala, opowiedziała o planowanych inwestycjach w placówce. Jedną z nich jest Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów, które powstaje z inicjatywy prof. dr. hab. n. med. dr. h. c. Aleksandra Sieronia. W ośrodku w pełnym zakresie byłyby wykorzystywane metody fizyczne. Kornelia Cieśla zaznaczyła, że nasz szpital jest jedyną placówką w kraju, gdzie stosuje się na tak szeroką skalę zabiegi
fizykalne w wykrywaniu nowotworów.
Dyrektor szpitala przedstawiła również plany utworzenia Śląskiego Centrum Perinatologii, Neonatologii i Chirurgi Płodu. Przypomniała, że celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie śmiertelności noworodków w województwie śląskim. Centrum perinatologii zapewni matkom kompleksową opiekę w jednym miejscu. Opieka spełniać będzie najwyższe standardy, dzięki wysokiej klasy specjalistom oraz nowoczesnej aparaturze medycznej. W Centrum powstaną cztery trakty porodowe i około dwudziestu stanowisk intensywnej terapii dla noworodków.

 

VI Śląska Wiosna ze Zdrowiem

       Kilkaset osób skorzystało z bezpłatnych badań oraz konsultacji lekarskich w Miasteczku Zdrowia, które 11 kwietnia rozstawiono w Centrum Handlowym AGORA w Bytomiu. Akcja odbyła się w ramach VI edycji Śląskiej Wiosny ze Zdrowiem. Wydarzenie zorganizowała Barbara Dziuk – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bytomiu.

       W Miasteczku Zdrowia między godz. 10:00 - 14:00 można było wykonać badanie wad postawy oraz badanie stóp za pomocą podoskopu, pod nadzorem mgr Joanny Pierścieńskiej - specjalisty z Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych przy Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Odpowiednie ćwiczenia pomagali dobrać fachowcy z Działu Rehabilitacji: Pani mgr Ilona Wawrzos oraz Justyna Wysłużal. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również badania profilaktyczne takie jak pomiar ciśnienia i badanie EKG wykonywane przez Panią Mariolę Szewczyk. Konsultacji z zakresu kardiologii oraz medycyny pracy udzielał dr n. med. Leszek Jagodziński. Ponadto przyszłe i obecne mamy mogły skorzystać z porad udzielanych przez mgr Dorotę Siebiatę – Tomczyk, Pedagoga Zdrowia z nowoczesnej Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa.

       Spośród innych atrakcji klienci Agory mogli skorzystać z porad okulistycznych oraz zabiegów kosmetycznych wykonywanych przez uczennice Zespołu Policealnych Szkół Medyczno – Społecznych. Dodatkowo można było zakupić ekologiczną żywność, a także prace plastyczne wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Bytomiu.

       Celem akcji jest promowanie działań profilaktycznych połączonych z ekologią. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Rozkwitnij na Wiosnę”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Prezydenta Miasta Bytomia – Damian Bartyla.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Wiosenne porządki w Gabinecie Małego Dziecka

       Odnowiony Gabinet Małego Dziecka oddano 31 marca do użytku najmłodszych pacjentów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. Remont był możliwy dzięki życzliwości Fundacji ING Dzieciom.

       Inicjatorką całego zamieszania jest Pani Aneta Rastawicka. Widząc potencjał
w kadrze Działu Rehabilitacji, postanowiła zgłosić nasz Szpital do konkursu prowadzonego przez Fundację ING Dzieciom, którego nagrodą był generalny remont. Pani Aneta jest jedną
z mam, której pociecha korzysta z rehabilitacji. Wierzymy, że w obecnych warunkach trudny czas powrotu do zdrowia będzie przyjemniejszy.

       Nowy Gabinet Małego Dziecka zyskał większe pomieszczenie. Wymieniono w nim podłogę oraz pomalowano ściany, na których zagościły bajkowe postacie. Dodatkowo gabinet został doposażony w meble a także sprzęt rehabilitacyjny. Aktualnie Gabinet Małego Dziecka znajduje się w Bloku nr 6, parter, gabinet 4. Jest on atrakcyjnie zaaranżowany i odpowiednio wyposażony.

       Dyrekcja oraz personel Działu Rehabilitacji serdecznie dziękuje za okazane wsparcie Pani Anecie Rastawickiej oraz Fundacji ING Dzieciom.

W dniu 12 marca 2014 roku nasz Szpital otrzymał Certyfikat Akredytacyjny. Prestiżowe wyróżnienie wręczył na ręce pani Dyrektor Kornelii Cieśli, prof. Rafał Niżankowski, przewodniczący Rady Akredytacyjnej przy Ministrze Zdrowia. Tym samym nasz szpital dołączył do elitarnych Szpitali w Polsce posiadających to prestiżowe wyróżnienie

 

Jednocześnie w dniu 12 marca 2014 roku Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu został uhonorowany Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którą podczas Gali Jubileuszu 125-lecia Szpitala wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak.

 

   

Serdecznie dziękujemy za złożone życzenia i gratulacje z okazji Jubileuszu 125 – lecia Szpitala Specjalistycznego Nr 2


 

Jubileusz 125-lecia

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe Gali Jubileuszowej 125-lecia Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu
 
 

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Dnia Kobiet 8 marca 2014 roku, które odbędą się w Bytomskim Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek 1. Obchody są częścią Ogólnopolskiej Kampanii "Razem zadbajmy o piękno i zdrowie", której współorganizatorem jest Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu.  Od godz. 14:00 do 18:00 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistów Szpitala w ramach tzw. "miasteczka zdrowia", m.in.:

  • Badanie wad postawy oraz badanie stóp za pomocą podoskopu, wykonane przez specjalistę z Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych,
  • Konsultacje z Pedagogiem Zdrowia oraz możliwość zapisania się do nowoczesnej Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa,
  • Leczenie lampą Bioptron, elektroterapia, ćwiczenia równoważne, test wstań i idź dla osób starszych - wszystkie badania zostaną przeprowadzone przez specjalistów z Działu Rehabilitacji.
Z kolei od godz. 18:00 rozpocznie się Międzynarodowy Koncert. Obowiązuje wstęp wolny. Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bytom - Damiana Bartyli oraz Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego - Barbary Dziuk.

 Obchody Światowego Dnia Wcześniaka

Dnia 15.11.2013r Szpital Specjalistyczny Nr2 w Bytomiu obchodził uroczystość Światowego Dnia Wcześniaka. Gościliśmy znakomitych gości a także Rodziców oraz Dzieci. Oddział noworodkowy otrzymał w prezencie od Urzędu Miasta Bytomia kardiomonitor. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac pt. "Dziecko" oraz wystawa zdjęć "Wcześniak", przygotowanych przez Martę Hawlicką i Andrzeja Kawczyka.

Zdjęcia autorstwa Kaziemierza Wojtaszka

Podświetlenie wystawy - Gambit Gliwice

Całkiem niedawno, bo jeszcze w latach 80. i 90., przychodząc na świat wcześniaki miały nikłe szanse na przeżycie. Dziś rozwój medycyny, coraz większa świadomość tego, jak się nimi opiekować, możliwość korzystania z zaawansowanego sprzętu medycznego, sprawiają, że próg przeżywalności wcześniaków obniża się. I to właśnie o przedwcześnie urodzonych maluchach z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a także kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu, rozmawia Jadwiga Woźnikowska.

Radio Katowice - Radiowy poradnik medyczny - Wcześniaki

Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa

Czytaj więcej 

 

W związku z obchodzonym Świętem Diagnosty Laboratoryjnego, który obchodzimy w dniu 27 maja 2013 roku, składam najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich diagnostów laboratoryjnych pracujących w naszym Szpitalu za serce, cierpliwość oraz wysiłek jaki wkładacie na co dzień w swoją jakże trudną pracę z pacjentem.

Zawód diagnosty laboratoryjnego jest jednym z czterech medycznych zawodów zaufania publicznego, obok lekarza, farmaceuty i pielęgniarki, czynnie uczestniczącym w procesie diagnostyczno-leczniczym.

Medyczna diagnostyka laboratoryjna to jedno z najważniejszych  i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta; nawet 70% decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań diagnostycznych. Badania diagnostyczne często pokazują pierwsze dowody istnienia choroby lub powikłań leczenia.

 

Jednocześnie życzę wszelkiej pomyślności w realizacji celów życiowych i pasji zawodowej.

Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu otrzymał nagrodę „Gazele Biznesu” w kategorii - najdynamiczniej rozwijających się firm.

     Tytuł Gazela Biznesu otrzymują przedsiębiorstwa, które są rzetelnymi partnerami biznesowymi i należą do najaktywniej funkcjonujących marek spośród przedsiębiorstw mających decydujący wpływ na stan gospodarki i poziom życia Polaków. Temu renomowanemu i uznanemu w świecie biznesu wydarzeniu przyświeca idea promocji dynamicznie rozwijających się w Polsce przedsiębiorstw. Coroczny ranking, który prowadzony jest już od 2000 roku, prezentuje przedsiębiorstwa, które rozwijając się potrafią wywalczyć sobie bardzo dobrą pozycję na rynku. Ranking prowadzony jest wspólnie przez redakcję „Pulsu Biznesu” oraz Coface Poland, która odpowiedzialna jest za weryfikację danych finansowych zgłoszonych przedsiębiorstw. Z roku na rok w rankingu przybywa przedsiębiorstw. W pierwszym roku rankingu na liście najbardziej dynamicznie rozwijających się firm znalazło się 300 przedsiębiorców, w 2006 zakwalifikowanych było ponad 3400. Wyjątkowość tego rankingu polega na tym, że znajdują się w nim firmy sprawdzone, a najważniejszym kryterium doboru firm jest szybki i stały rozwój. Gazele Biznesu to firmy, które poprzez dynamiczny rozwój i aktywną działalność wyprzedzają swoich konkurentów. Cechą Gazeli jest nieskazitelna biznesowa reputacja.Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu dynamiką rozwoju, osiąganymi celami oraz wiarygodnością biznesową potwierdził, że w pełni zasługuje na tytuł „Gazeli Biznesu”.W wyniku tego otrzymaliśmy certyfikat i liczne gratulacje znajdując się w efekcie wśród 4342 firm z całej Polski, które dzięki racjonalnej działalności ostatnich trzech lat udowodniły, że zasłużyły na miano najbardziej dynamicznie rozwijających się jednostek. Ta prestiżowa nagroda świadczy o dużej dojrzałości i wysokich predyspozycjach wszystkich pracowników Szpitala jako zespołu potrafiącego współpracować i osiągać dobre efekty. Dlatego możemy wspólnie cieszyć się tak zaszczytnym wyróżnieniem.

 

V Śląska Jesień ze Zdrowiem

Zapraszamy na V Śląską Jesień ze Zdrowiem pod honorowym Patronatem Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli organizowaną przez Panią Barbarę Dziuk, radną Sejmiku Województwa Śląskiego, Państwowy Inspektorat Sanitarny w Bytomiu, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu, która  rozpoczyna się 25.09.2013r. Biegiem po Zdrowie o godz. 11.00, w Bytomskim Parku Miejskim organizuje bieg rekreacyjny w ramach projektu TOB3CIT ,,Odświeżamy nasze miasta”

W związku z powyższym serdecznie zapraszamy młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w tej promującej zdrowy styl życia imprezie plenerowej. 

Regulamin konkursu wraz z oświadczeniem rodzica uczestnika niepełnoletniego  oraz plakatem reklamowym znajdą Państwo na stronie:  http://www.psse.bytom.pl/biegpozdrowie.html

Telefon kontaktowy: Sekcja Oświaty Zdrowotnej 397 66 23

Szpital dla dzieci

W Dzień Dziecka uśmiech powinien gościć na twarzy każdego malucha. Również Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu zadbał o to by nie zabrakło go na twarzach naszych najmłodszych podopiecznych. Życzenia zdrowia i wspólne zabawy w ostatnim czasie charakteryzowały Katedrę i Oddział Kliniczny Pediatrii w bloku nr 3.

Cykl zabaw rozpoczęła Wioska Indiańska, która rozbiła swoje namioty 25 maja 2013 r. Dzieciom bardzo przypadły do gusty autentyczne zabawy, tańce i śpiewy Indian północnoamerykańskich, w których chętnie wzięli udział. Za organizację imprezy serdecznie dziękujemy Indianom z Grupy Preria w Jaworznie.

Z kolei 29 maja 2013 r. dzięki pedagogom oraz uczniom Zespołu Policealnych Szkół Medyczno - Społecznych w Bytomiu mali pacjenci mogli się zmierzyć w konkursach sprawnościowych. Prowadzone przez uczniów gry i zabawy były dostosowane do wieku uczestników, by każdy mógł brać w nich udział. Niezwykłą niespodzianką dla pacjentów oddziału dziecięcego były upominki w postaci maskotek, kolorowanek oraz bajek na płytach CD. Zarówno kadra pedagogiczna jak i uczniowie „MEDYKA” po raz kolejny nie zawiedli najmłodszych pacjentów naszego Szpitala.

Pediatria została również obdarowana prezentami 5 czerwca 2013 r. za pośrednictwem Barbary Dziuk - Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego. W ramach darowizny Katedra i Oddział Kliniczny Pediatrii zostały zasilone w piłki rehabilitacyjne, które będą służyły do leczenia wad układu kostnego. Natomiast dzieciom uprzyjemniono czas za pomocą projekcji kultowych bajek „Bolek i Lolek”.

Dzień Dziecka organizowany jest na oddziale dziecięcym od kilku lat i stał się już wyjątkową szpitalną tradycją. Wszystkim wspaniałym ludziom, którzy również w tym roku pamiętali o naszych podopiecznych, dziękujemy za rozweselenie nawet najsmutniejszej buzi! Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji fotograficznej z wyżej wymienionych imprez.

Wioska Indiańska

 

Zespół Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych w Bytomiu

 

Darowizna dla Katedry Oddziału Klinicznego Pediatrii

 

Inteligentna Medycyna – Konferencja pt. „Nowotwory i choroby cywilizacyjne wyzwaniem dla współczesności”

O tym, że zdrowie jest najważniejsze nikogo nie trzeba przekonywać. Nic, więc dziwnego, że piąta odsłona Śląskiej Wiosny ze Zdrowiem okazała się dużym sukcesem.
V Śląska Wiosna ze Zdrowiem to akcja prozdrowotna zorganizowana przez Barbarę Dziuk - Radną Sejmiku Województwa Śląskiego we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu.

21 maja 2013 r. o godz. 11:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu odbyła sie pierwsza Konferencja Samorządowa pt.: „Nowotwory i choroby cywilizacyjne wyzwaniem dla współczesności”. Spotkanie to rozpoczęło cykl naukowych konferencji pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia. Podczas konferencji uczniowie bytomskich szkół mogli posłuchać następujących wykładów:

  • „Zmiany w życiu współczesnego człowieka i ich oddziaływanie na jego zdrowie” – mgr Kornelia Cieśla – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.
  • „Rola wody w funkcjonowaniu organizmu człowieka” – prof. dr hab. n. med. Anita Olejek – Ordynator Katerdy i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa
    i Ginekologii Onkologicznej,
  • „Nowoczesne techniki w onkologii” – prof. zw. dr hab. n. med. ds h. c. Aleksander Sieroń – Ordynator Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny, w którym wzięli udział wyżej wymienieni wykładowcy oraz Dietetyczka Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu – Barbara Froncek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

 

 W Światowym Dniu Walki z Rakiem Szpital Specjalistyczny Nr 2 została otwarta nowa pracownia mammograficzna

Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu włączył się do walki z rakiem piersi uruchamiając pracownię mammograficzną.

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego zakupiono mammograf wart 529 tys. złotych (Urząd Marszałkowski przyznał dotację w wysokości 500 tys. złotych).

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi on około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory występujące u Polek. - Programprofilaktyki kierowany jest do pań w wieku od 50 do 69 roku życia, które przez ostatnie dwa lata nie miały przeprowadzonego badania mammograficznego . Bezpłatne badania można będzie przeprowadzić w Zakładzie Radiologii Lekarskiej ( blok nr 6). Zgłaszając się na mammografię nie potrzebujemy skierowania od lekarza. Z tego badania w 2011 roku skorzystało 1 tys. 405 pacjentek, z czego do dalszej pogłębionej diagnostyki skierowano 103 pacjentki. Mamy nadzieję, że nowoczesna pracownia zachęci pacjentki do udziału w badaniach profilaktycznych.

Światowy Dzień Wcześniaka, wystawa fotografii dzieci przedwcześnie urodzonych

 

Program spotkania
Program Dzień Wcześniaka.doc 
Dokument Microsoft Word [331.5 KB]