Drukuj
Gosia

 

stp

Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

24 listopada br. o godz. 10:00 odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu połączone z obchodami V Bytomskiego Dnia Wcześniaka. Serdecznie dziękujemy za tłumne przybycie znakomitych gości, a także złożone życzenia i gratulacje.

Również 25 listopada br. podczas Dnia Otwartego Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, gościliśmy liczną grupę przyszłych rodziców, którzy podziwiali efekt końcowy prac. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z powyższych wydarzeń.

 

Uroczyste otwarcie i poświecenie budynku Śląskiego centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

123
Galeria zdjęć z wydarzenia

 Dzień Otwarty Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

 

Otwarcie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu


     24 listopada br. (czwartek) o godz. 10:00 odbędzie się długo wyczekiwane otwarcie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu połączone z obchodami V Bytomskiego Dnia Wcześniaka. Jest to jedyny tak nowoczesny ośrodek w aglomeracji śląskiej, który oferuje świadczenia na poziomie III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej. Zespół specjalistów zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet. Obecnie poza gronem wybitnych specjalistów dysponujemy także odpowiednio wyposażoną bazą lokalową. Centrum powstało w miejscu starego Bloku 5 A oraz zostało połączone łącznikiem z Blokiem 5 i 6. Do dyspozycji pacjentek zostanie przekazanych 12 sal dwuosobowych i 1 sala jednoosobowa z wydzielonymi łazienkami. Wszystkie pokoje są kolorowe i zaprojektowane w taki sposób, aby kojarzyły się z domowym wnętrzem. Posiadają specjalne stanowisko do pielęgnacji noworodka i nowoczesne łóżeczko jezdne, aby noworodek mógł przebywać z mamą. W celu stworzenia jak najlepszych warunków porodówka została wyposażona w fotele z masażem łagodzącym ból porodowy. Ponadto wszystkie sale porodowe i poporodowe posiadają odrębny trakt dla osób towarzyszących, co pozwala partnerowi uczestniczyć w cudownej chwili narodzin i przez cały czas po porodzie w warunkach bliskości i intymności, przy jednoczesnym poszanowaniu spokoju innych pacjentek. O estetykę zadbano również na trzech salach operacyjnych, które zostały wykonane w technologii szkła i wyróżniają się kolorem oraz motywem kwiatowym. Dodatkowo sale czyszczone są za pomocą specjalnego systemu dezynfekcyjnego. Po zakończonym zabiegu sala jest zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia warunków jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych. Jest to system, który posiadają najnowocześniejsze szpitale w Polsce. Innowacyjne są również podłogi, które wykonane są z antystatycznej żywicy. Natomiast piętro, na którym mieści się Oddział Noworodków poza wysokospecjalistycznym sprzętem dedykowanym noworodkom i wcześniakom, został upiększony przez bytomskiego malarza Macieja Kota, który na ścianach odtworzył sad owocowy. Bytomskie Dni Wcześniaka stały się dla naszego Szpitala tradycją, która ma na celu uświadomienie, że problemy dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców są ważne i możliwe do rozwiązania. Cieszymy się, że V Bytomskie Dni Wcześniaka wiążą się z udostępnieniem nowoczesnego oddziału, w którym ratowanie życia najmłodszych pacjentów będzie zdecydowanie łatwiejsze.

     25 listopada br. (piątek) odbędą się Dni Otwarte Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, na które serdecznie zapraszamy przyszłych rodziców, stojących przed wyborem szpitala, w którym ich dziecko ma przyjść na świat, ale także wszystkich zainteresowanych efektem końcowym prac. O godz. 10:00 i 12:00 będą Państwo mieli niepowtarzalną okazję, aby zwiedzić wszystkie pomieszczenia, sprawdzić warunki lokalowe, sanitarne i dowiedzieć się o wielu zastosowanych nowinkach technologicznych. Mamy nadzieję, że Centrum spotka się z aprobatą i zdecydują się Państwa na dzielenie w nim najpiękniejszych chwil w swoim życiu. Natomiast Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu będzie tętniło radością i życiem.

 

Zaproszenie.jpg

  V Bytomski Dzień Wcześniaka

     Z okazji zbliżających się V Bytomskich Obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, zapraszamy Rodziców i Dzieci na bezpłatną konferencję, która odbędzie się 17 listopada 2016 roku w InCorpore w Katowicach przy ul. Bażantów 2 oraz na dzień bezpłatnych konsultacji dla dzieci przedwcześnie urodzonych w wieku do 6 roku życia, które odbędzie się 19 listopada 2016 roku pod wyżej wymienionym adresem.

http://www.radio.katowice.pl/zobacz,24625,Konsultacje-lekarsko-terapeutyczne.html

Studio_ER_InCorpore_B2_konferencja_dzienwczesniaka_DRUK.jpg

Otwarcie odnowionej świetlicy w Oddziale Klinicznym Pediatrii

     Odnowiona świetlica Oddziału Klinicznego Pediatrii (Blok Nr 3, piętro III) Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu została oficjalnie otwarta 19 września o godz. 12:00. Remont był możliwy dzięki życzliwości Fundacji ING Dzieciom oraz Pani Nataszy Remesz.

     Za remont świetlicy odpowiedzialni byli wolontariusze Fundacji ING Dzieciom. Fundacja każdego roku organizuje konkurs dla pracowników Banku ING pod nazwą „Dobry pomysł”. Można w nim składać projekty planów, które dotyczą pomocy dzieciom m.in. w szpitalach czy domach dziecka. Do konkursu po raz kolejny zgłosiła nasz Szpital Pani Aneta Rastawicka, która darzy nasz Szpital sentymentem, ponieważ we wcześniejszym okresie jej synek wymagał opieki specjalistów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. W konkursie nasza placówka uzyskała najwyższą możliwą pomoc finansową w wysokości 6 000,00 zł, które zostały spożytkowane na odmalowanie ścian i sufitu, zakup żaluzji, stolików, krzeseł, szafek i lampy. Natomiast nowa podłoga powstała przy pomocy Fundacji oraz Pana Mariusza Zbieg z FHU Solum. Wolontariusze Fundacji ING Dzieciom, wspierani przez personel Szpitala, w ciągu jednego dnia pracy zrealizowali projekt własnymi siłami.

     Wyremontowaną świetlicę przyozdobiła swoimi pracami plastycznymi Pani Natasza Remesz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pani Natasza, po konsultacji z młodymi pacjentami, odtworzyła na ścianie postacie z najbardziej lubianych przez dzieci bajek.

     Atrakcyjnie zaaranżowana świetlica została również odpowiednio wyposażona. Fundacja Zaczytani przekazała 2 miesiące temu kilkaset książek, które zasiliły Oddział Laryngologii Dzieci i Oddział Chirurgii Dzieci, a teraz również odnowioną świetlicę Oddziału Klinicznego Pediatrii.

     Aby przetestować nową świetlice zaprosiliśmy uczniów z Koła Wolontariuszy Zespołu Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych w Bytomiu, prowadzonego przez Panią Brygidę Pitas, którzy po oficjalnym otwarciu poprowadzili zabawy i konkursy dla dzieci.

     Cieszymy się, że udało nam się stworzyć dla dzieci miejsce, w którym choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie, bólu i rozłące z najbliższymi. Stara świetlica była wysłużona, w nowej dzieci chętnie przebywają, bawią się i czytają książki. Stało się to możliwe dzięki pracy wielu ludzi dobrej woli, którzy przekazali środki oraz poświęcili swój czas na rzecz najmłodszych pacjentów naszego Szpitala. Serdecznie im za to dziękujemy!

Dzieci - Dzieciom

Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz opiekunom z Przedszkola Nr 24 w Bytomiu przy ul. Generała Okulickiego 12 A za przekazane książki dla dzieci hospitalizowanych w Oddziale Klinicznym Pediatrii Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. Przedszkolaki przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Zaczytani”, która ma na celu zbiórkę książek dla szpitali dziecięcych w całej Polsce i nazbierały dla naszych małych pacjentów sporą kolekcję kolorowych bajek. Doceniając piękny gest sąsiadującej z naszym Szpitalem placówki, odwiedziliśmy dzieci z grupą studentek II roku pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które uczestniczą w zajęciach prowadzonych w Zakładzie Pielęgniarstwa Pediatrycznego. Studentkom towarzyszyła dr n. med. Aneta Warmus – Wancisiewisz. Podczas spotkania z przedszkolakami studentki w formie zabaw promowały zdrowe odżywianie.

znajdz_pomoc.jpg

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

Pobyt w szpitalu jest zawsze trudnym przeżyciem, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Dlatego tak ważne jest organizowanie akcji, które choć na chwile odciągnął myśli małych pacjentów od choroby i przeniosą w świat zabawy i fantazji. Nasz Szpital każdego roku stara się zaskakiwać dzieci różnymi atrakcjami z okazji Dnia Dziecka. W tym roku z pomocą przyszła grupa wolontariuszy z Fundacji „dr Clowna” Oddział w Katowicach. W kolorowych strojach przemierzali Oddział Kliniczny Pediatrii, Oddział Laryngologii Dzieci oraz Oddział Chirurgii Dzieci. Zarówno maluchy jak i starsze dzieci powitały gości z uśmiechem. Clowni wykonywali magiczne sztuczki, opowiadali dowcipy, prowadzili zabawy, ale także rozmawiali z dziećmi i dodawali otuchy. Nie mogło także zabraknąć prezentów. Najmłodsze dzieci dostały gryzaki, grzechotki i piłeczki. Starsze kolorowanki, łamigłówki i książeczki. Jednym z prezentów była piękna książeczka pt. „Mądre bajki z całego świata” wydana przez Kulczyk Foundation. Serdecznie dziękujemy Fundacjom za swój wielki wkład w celebrowanie Dnia Dziecka.

Terapia śmiechem cieszy się coraz większą popularnością w służbie zdrowia, ze względu na możliwość rozładowania stresów i napięć nerwowych związanych z chorobą, bólem czy rozłąką z najbliższymi. Dlatego też Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu postanowił  nawiązać stałą współpracę z Fundacją „dr Clowna”, których wolontariusze będą odwiedzać wszystkich pacjentów oddziałów dziecięcych i prowadzić program terapii śmiechem i zabawą.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu spotkania.

III Konferencja z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia”

18 maja 2016 roku odbyła się III Konferencja z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia”, pn. „Świadome Rodzicielstwo” wsali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Konferencje z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia” organizowane przez Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu, poświęcone są promowaniu zachowań prozdrowotnych oraz szerzeniu wiedzy na temat profilaktyki. Tegoroczna konferencja została poświęcona opiece nad kobietą ciężarną i jej rodziną. Istotną rolę w tym zakresie spełnia Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa, działająca w naszym Szpitalu, która pomaga rodzicom w procesie kształtowania rodziny. Aspekt świadomego rodzicielstwa został poruszony przez specjalistów z różnych dziedzin m.in. ginekologów, psychologów, terapeutów, czy specjalistę z Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych. Konferencji towarzyszyły również wystąpienia artystyczne zaprzyjaźnionych placówek z terenu województwa śląskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Skowronek, Senator RP Andrzej Misiołek i Prezydent Miasta Bytomia Damian Bartyla . Patronat medialny sprawowała Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach. Przygotowanie konferencji było możliwe dzięki wsparciu finansowemu sponsorów: Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, MBU Broker, Firma Walicki Śląski Zakład Pogrzebowy, Zakład Remontowo Budowlany – Eugeniusz Fisior, Cukiernia „JONAT”. Serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu wszystkim patronom, sponsorom, prelegentom, artystom oraz słuchaczom!

 


   

 Galeria zdjęć z wydarzenia

Konferencja.jpg

Oddział jak z bajki

Dla każdego pacjenta pobyt w szpitalu jest przeżyciem, a w szczególności dla tych najmłodszych. Na szczęście znalazł się ktoś, kto dzięki swojej wyobraźni i talentowi, potrafi ubarwić ten czas spędzony w murach szpitala. Maciej Kot, artysta i malarz, w rękach którego pędzel jest jak czarodziejska różczka. W ramach akcji „Kubusiowe szpitale” zorganizowanej przez markę Kubuś to właśnie on zamienił nasz Oddział Noworodków w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w kolorowe i bajeczne miejsce.

 

 

Szpitalna biblioteczka

Na początku listopada Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu wziął udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej Zaczytane Biblioteki, której honorowym patronem był sam Minister Zdrowia. Kierownik Oddziału Klinicznego Pediatrii prof. dr hab. n. med. Anna Obuchowicz, jako opiekun i osoba, która na co dzień poznaje zainteresowania małych pacjentów całego oddziału wykazała czynne zainteresowanie na rzecz naszych dzieciaków.

Przez cały okres trwania akcji odbywała się zbiórka książek o różnej tematyce i przeznaczona dla dzieci w różnym wieku. Czas pobytu w szpitalu, czas badań i choroby, to okres kiedy każde dziecko szczególnie potrzebuje uwagi, wsparcia i opieki bliskich osób, a także naszego personelu, dlatego właśnie czytamy im książki. Szpitalna biblioteczka to istotna część naszych oddziałów dziecięcych. Aby umilić im ten czas, wprowadzić w świat bajek, tak aby choć na chwilę zapomnieli o mało przyjemnych chwilach i choć na chwile pojawił się uśmiech na ich twarzach. Niejednokrotnie jest tak, że podczas leczenia szpitalnego nasi mali pacjenci mają okazję w większym stopniu okazję, aby poczytać lub posłuchać opowieści. Uzupełnienie zasobów bibliotecznych zawdzięczamy Młodzieżowemu Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Przekazanie zbiorów odbyło się 17 grudnia w obecności organizatorów akcji oraz kierownik Oddziału Klinicznego Pediatrii prof. dr hab. n. med. Anny Obuchowicz. Nie mogło zabraknąć oczywiście naszych najważniejszych zainteresowanych, czyli małych pacjentów wraz z rodzicami.

            Akcja z czasem nabierała pędu, ksiązki zaczęły przybywać do MDK Nr 1 w Bytomiu z różnych placówek i instytucji, a także od osób prywatnych, nie tylko z okolic Bytomia. Biblioteczka Oddziału Klinicznego Pediatrii, dzięki pomocy Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu zebrała ponad tysiąc książek. Były to głównie ksiązki dla dzieci i młodzieży, bajki, baśni, encyklopedie oraz wiele komiksów i kolorowanek. Wszystkie ksiązki były bogate w kolorowe ilustracje, co najbardziej ucieszyło naszych małych pacjentów.

            Wspierali nas także inni z naszego otoczenia, dlatego szczególnie pragniemy podziękować sklepowi meblowemu „Mekona” z siedzibą w Bytomiu przy ulicy Dworcowej, którzy przekazali nam regał do przechowywania wszystkich zbiorów naszej szpitalnej biblioteczki. Do akcji włączyli się także widzowie Telewizji TVP Katowice.

            Wszystkie zbiory trafiły do dzieciaków z Oddziału Klinicznego Pediatrii, Oddziału Laryngologii Dzieci oraz Oddziału Chirurgii Dzieci. Mali pacjenci okazali wielkie zainteresowanie i ciekawość nowymi książkami, a ich uśmiech był dla nas największą radością. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wszystkie ksiązki oraz elementy do ich przechowywania. Jesteśmy pewni, że będą służyły naszym pacjentom przez wiele lat.