Drukuj
Gosia
INFO COVIDPODZIEKOWANIA informacje o porodachOPNIE GAL


badanieSMA

Info08122021

uems division

LISTY GRATULACYJNE

informacjagrypa

pdf Oświadczenie osoby uprawnionej do szczepienia grypa 2021-2022         
Pobierz 
Dokument PDF

Kierunek Zdrowie: Skrada się niepostrzeżenie. Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce w XXI wieku. Rozwija się skrycie i skraca życie aż o 12 lat. Najczęściej kojarzy się z chorobami serca, jednak dotyczyć może wszystkich tętnic w organizmie. O tym jak z nią walczyć, jak rozpoznawać i jak leczyć – a najlepiej jak zapobiegać – dowiecie się w najnowszym odcinku Kierunku Zdrowie.

 


roda z profilaktyką

Profilaktyka raka szyjki macicy

 

Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje 99,9% szans na wyleczenie.

Skutecznym, bezbolesnym i bezpiecznym badaniem, pozwalającym wykryć stany przednowotworowe  i nowotworowe szyjki macicy, jest badanie cytologiczne.

Jakie są przyczyny rozwoju i objawy raka szyjki macicy?

Dlaczego cytologia jest kluczowa w profilaktyce raka szyjki macicy?

Gdzie wykonać cytologię w ramach programu badań przesiewowych?


Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w linku poniżej.


Kliknij aby przejść do dalszej część aktykułu

796

 

plakat poz1

plakat poz2

Plenerowe Miasteczko Zdrowia

Plenerowe Miasteczko Zdrowia - to cudowny dzień pełen słońca, radości i mnóstwa pozytywnej energii …, a przede wszystkim zdrowia ❤️❤️❤️ Cieszymy się, że nasz szpital otrzymał zaproszenie do udziału i organizacji własnego stoiska i mogliśmy się spotkać z tak licznie przybyłymi osobami zainteresowanymi badaniami profilaktycznymi oraz naszymi usługami. Nasi wybitni specjaliści udzielali konsultacji zdrowotnych: ginekologicznych Pani dr Anna Bilska-Janosik, Pani dr Agnieszka Jurek, Pan dr Andrzej Brenk, lek Dominika Kupny-Bujoczek, lek Michał Tiszler, przeprowadzaliśmy badania stóp podoskopem Pani Małgorzata Wiesztort, Czesław Drozdol, Marek Rother  była również nasza Szkoła Rodzenia wraz z poradami udzielanymi przez Panią Renię Depak - położną, pielęgniarkę koordynującą Bloku Porodowego i jednocześnie koordynatora Szkoły Rodzenia,
Wszystko to działo się za sprawą pomysłodawczyni Miasteczka Zdrowia Pani Izabeli Domogały - Członka Zarządu Województwa Śląskiego oraz organizatora - Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, którym gorąco dziękujemy za zaproszenie
 
 
 
Plakat
 
 
 
000ogloszenie
 

Ruszył nabór wniosków do III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Rusza III edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy województwa śląskiego, ponownie jak w poprzednich edycjach, będą mieli do dyspozycji 10 milionów złotych. Środki przeznaczone na realizację zadań w ramach MBO podzielone są na dwie pule: EKO (5 mln zł) oraz REGIO (5 mln zł).

W ramach puli EKO mogą być zgłaszane zadania spełniające łącznie poniższe warunki:

1. mają dominujący charakter ekologiczny;

2. wpływają na poprawę środowiska naturalnego;

3. służą rozwojowi całego Województwa.

W ramach puli REGIO bez zmian pozostaje podział oraz liczba grup powiatów. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania o różnym charakterze, mieszczące się w granicach zadań własnych województwa.

Środki dla poszczególnych podregionów zostały, zgodnie z uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego, podzielone w następujący sposób:

 • Podregion nr 1 – powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała: 15% (750 000 zł),

 • Podregion nr 2 – powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy: 15% (750 000 zł);

 • Podregion nr 3 – powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory: 16% (800 000 zł);

 • Podregion nr 4 – powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice: 15% (750 000 zł);

 • Podregion nr 5 – miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze: 13% (650 000 zł);

 • Podregion nr 6 – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa: 11% (550 000 zł);

 • Podregion nr 7 – powiaty: będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec: 15% (750 000 zł).

Szacunkowa wartość zadań zgłaszanych przez mieszkańców województwa w ramach MBO:

1) w przypadku zadań w puli EKO nie będzie mogła być niższa niż 100 000 zł, ale nie wyższa niż 25% dostępnych w puli EKO środków;

2) w przypadku zadań w puli REGIO nie będzie mogła być niższa niż 20 000 zł, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w puli REGIO środków dla danego podregionu.

Poza powyższymi wprowadzono również inne zmiany mające charakter porządkowy dotychczasowych regulacji prawnych.

Aby zgłosić zadanie należy wypełnić formularz za pomocą generatora eBO, który jest dostępny na stronie bo.slaskie.pl w zakładce Zgłoś zadanie. Następnie wydrukowany i podpisany formularz należy dostarczyć (pocztą, osobiście lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej) do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (lub jednostek zamiejscowych w Częstochowie i Bielsku-Białej) wraz z listą poparcia oraz, w przypadku zadań inwestycyjnych lub infrastrukturalnych, oryginałem zgody władającego obiektem lub terenem na realizację zadania.

Nabór wniosków, zgodnie z przyjętym przez Zarząd Województwa Śląskiego harmonogramem, trwa do 16 maja.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej bo.slaskie.pl, gdzie znajdziecie Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

bo portal1140x640a

 
 

Kangurowanie dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie

 

Szanowni Państwo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Pacjentek, po konsultacjach ze specjalistami w dziedzinie ginekologii i epidemiologii, informujemy, że umożliwiamy ojcom kangurowanie dzieci urodzonych drogą cesarskiego cięcia z zachowaniem tożsamych zasad reżimu sanitarnego, jak w przypadku porodów rodzinnych. Bardzo prosimy o wyrozumiałość, uczciwość

i przestrzeganie niniejszych zasad:

 1. Nie ma możliwości aby osoba towarzysząca była obecna podczas cesarskiego cięcia. Związane jest to z koniecznością przebywania w Sali porodowej odpowiedniej, ze względów epidemiologicznych, ilości osób.
 2. Dopuszcza się możliwość kangurowania dziecka urodzonego drogą cesarskiego cięcia wyłącznie przez ojca dziecka, który współzamieszkuje z rodzącą przez okres co najmniej
  2 tygodni przed porodem.
 3. W dniu porodu ojciec, który chce kangurować swoje dziecko musi być zdrowy, nie objęty kwarantanną oraz izolacją, bez styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19.
 4. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem kobieta rodząca oraz ojciec dziecka proszeni są o ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów z osobami obcymi przez okres min. 7 dni przed terminem cesarskiego cięcia.
 5. Jeśli ojciec dziecka posiada aktualny wynik testu PCR w kierunku COVID-19 z okresu nie dłuższego niż maksymalnie 5 dni przed porodem powinien go okazać personelowi Szpitala.
 6. Decyzja o możliwości kangurowania przez ojca podejmowana jest przez lekarza/położną Bloku Porodowego po analizie ankiety epidemiologicznej.
 7. Przed wejściem na Oddział ojciec dziecka podlega tym samym procedurom epidemiologicznym, co pacjenta rodząca, tj.: zobowiązany jest do wypełnienia formularza ankiety epidemiologicznej, oświadczenia o tym, iż nie przebywa na kwarantannie lub
  w izolacji, poddania się pomiarowi temperatury ciała, stosowania się do innych ustalonych
  w podmiocie zasad epidemiologicznych. Druk ankiety i oświadczenia w załączeniu.
 8. Ojciec dziecka zobowiązany jest do zaopatrzenia się we własnym zakresie w środki ochrony indywidualnej oraz bezwzględnego noszenia maseczki medycznej, rękawic ochronnych, dezynfekcji rąk na terenie Szpitala oraz Bloku Porodowego.
 9. Ojciec, który został dopuszczony do kangurowania swojego dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie zobowiązany jest do posiadania czystej odzieży na zmianę (domowe ubrania typu sportowego, klapki/obuwie sportowe). Przed wejściem do Bloku Porodowego należy zmienić odzież. Zaleca się aby osoba która będzie kangurować noworodka nie używała perfum.
 10. Ojciec dziecka dopuszczony do kangurowania zobowiązany jest do przestrzegania poleceń personelu medycznego, przy czym stara się zachować maksymalny dystans wobec osób opiekujących się rodzącą i noworodkiem.
 11. Bezwzględnie zakazuje się samowolnego przemieszczania po Bloku Porodowym
 12. Po okresie około 2 godzin po porodzie, po zakończeniu kangurowania, ojciec dziecka zobowiązany jest do opuszczenia Bloku Porodowego oraz budynku Szpitala.
 13. Nieprzestrzeganie wyżej wymienionych zasad przez ojca, który został dopuszczony do kangurowania swojego dziecka, może skutkować nakazem natychmiastowego opuszczenia Szpitala.
 14. Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin Pacjentów Szpitala do odwołania.
 15. Szpital biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, zastrzega sobie prawo do zmian decyzji w trybie natychmiastowym, zgodnie z rekomendacjami Ministra Zdrowia oraz rekomendacjami konsultantów krajowych.

 

 

Dokumenty do pobrania:

Ankieta kangurowanie
         
Pobierz 
Dokument Microsoft Word
Oświadczenie COVID kangurowanie           
Pobierz 
Dokument Microsoft Word
 

 


STOP COVID
BANCOV123