Drukuj
Andrzej

           W 1973 roku dr n. med. Julian Denk, wychowanek Kliniki Położnictwa i Ginekologii – największej kuźni kadr ginekologii Pana Dziekana Henryka Skałby, postanowił stworzyć na bazie szpitala Oddział Położniczo – Ginekologiczny.

Klinika Położnictwa i Ginekologii zawsze pełniła funkcję ośrodka ponadregionalnego, cieszącego się olbrzymią sławą. Jednak jako lekarz naczelny dr n. med. Julian Denk potrafił dostrzec prawdziwe potrzeby miasta postanowił, więc stworzyć oddział, którego celem byłoby leczenie pacjentek z terenu miasta, aby w ten sposób zwiększyć dostępność leczenia szpitalnego przy jednoczesnym odciążeniu struktur Kliniki. Swój cel zwieńczył 22 lipca 1974 roku otwierając w wyremontowanym bloku nr 3 Oddział Położnictwa i Ginekologii.

           Dziś, po upływie 40 lat, Oddział stworzony przez dr n. med. Juliana Denka w dalszym ciągu cieszy się zaufaniem mieszkanek Bytomia, zabezpieczając ich potrzeby w zakresie położnictwa i ginekologii.

           Dr n. med. Julian Denk pełnił funkcję ordynatora do 1987 roku, kiedy to funkcje te przejął inny wychowanek Kliniki - dr Janusz Skowron i pełnił ją nieprzerwanie do 2004 roku.
Od 2004 roku ordynatorem Oddziału jest dr n. med. Tadeusz Urban - wykształcony już w tutejszym Oddziale.

           Od momentu rozpoczęcia działalności w tworzenie oddziału olbrzymie zasługi wniosła dr n. med. Olimpia Lempart organizując i prowadząc przez 27 lat Oddział Noworodkowy, w którym zresztą pracuje do dnia dzisiejszego. Od 2001 roku ordynatorem Oddziału Noworodkowego jest dr Maria Cisowska – Nierada.

Przez 40 lat działalności w Oddziale kształciła się i pracowała cała rzesza specjalistów:
- dr Zdzisław Szewc,

- dr Ludmiła Lewandowska

- dr Bogumił Kryk,

- dr Frimeta Kostman – Podsiedlik,

- dr Jacek Kosiewicz,

- dr Janusz Cieślawski

- dr Bożena Milejska,

- dr Ryszard Dąbkowski,

- dr Jadwiga Pniewska – Woźniakowska,

- dr Zdzisław Pędracki,

- dr Jerzy Łagan,

- dr Irena Pietrzak,

- dr Wojciech Kozik,

- dr Danuta Łukasik ,
- dr Ireneusz Łochocki,

- dr Andrzej Muryn,

- dr Janusz Peterek,

- dr Krzysztof Gagoś,

- dr Stefan Bałaga

           Obecnie Oddział posiada II stopień referencyjności w zakresie położnictwa i ginekologii. Mimo skromnych warunków lokalowych, dzięki zaangażowaniu lekarzy i oddanych położnych Oddział realizuje pełną gamę świadczeń w zakresie położnictwa i ginekologii na najwyższym poziomie.

Do końca 2013 roku w oddziale na świat przyszło ponad 38 600 dzieci.