Oddział Noworodków Blok III

Ważne telefony:

- (32) 786 14 70

Kierownictwo:
Ordynator oddziału - lek. med. Małgorzata Koba - specjalista II st. pediatrii i neonatologii

Adres:
ul. Stefana Batorego 15

41-902 Bytom
Blok III - Piętro 1

Mapka:

Ogólna charakterystyka:
  • Opieka na noworodkiem z niską urodzeniową masa ciążową (wcześniaki i noworodki hypotroficzne).
  • Opieka nad noworodkiem z ciąży patologicznej i ciąży szczególnej troski.
  • Opieka nad noworodkiem z patologiczną żółtaczką (fototerapia, transfuzja wymienna).
  • Wykonywanie badań przesiewowych u noworodków, w tym USG stawów biodrowych.
  • Prowadzenie wczesnej rehabilitacji z instruktażem rodziców.
Możliwość całodobowego kontaktu matki z dzieckiem.

Na oddziale prowadzona jest Szkoła Matek. W trakcie rozmów matki są uczone i informowane o pielęgnacji niemowlęcia i karmieniu naturalnym, postępowaniu z noworodkiem w Oddziale i po powrocie do domu.
Oddział promuje karmienie piersią, postępując zgodnie z zasadami "10 kroków do karmienia piersią".

Zapewnia całodobową opiekę, instruktaż i pomoc w realizacji ww. programu.

Współpraca z innymi jednostkami:
Współpracujemy również z ośrodkami zewnętrznymi 3st. takimi jak Klinika Intensywnej Opieki Medyczne i Patologii Noworodka przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach-Ligocie, Klinika Intensywnej Opieki Medycznej i Patologii Noworodka w Zabrzu oraz ściśle współpracujemy z Kliniką Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wyposażenie:
  •     15 łóżek, 3 inkubatory
  •     stolik reanimacyjny typ "Rea", lampy do fototerapii, 2 pulsoksymetry firmy "Contron", CPAP firmy "Kwapisz"