Drukuj
Stefan

 

Mikołajki w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu

6 grudnia Mikołaj pamięta o wszystkich dzieciach, również tych, które spędzają ten dzień w szpitalu, wobec tego staramy się by obfitował on w liczne atrakcje dla najmłodszych pacjentów hospitalizowanych w naszym Szpitalu. Jest to możliwe dzięki ogromnemu wsparciu wielu wspaniałych ludzi.

Jako pierwszy odwiedził dzieci przebywające w Oddziale Klinicznym Pediatrii, Oddziale Laryngologii Dzieci i Oddziale Chirurgii Dzieci Mikołaj z Centrum Handlowego Agora w Bytomiu, który rozdał maluchom maskotki, nastolatkom świąteczne skarpetki ale przede wszystkim wywołał uśmiech na wszystkich buziach.

Kolejną atrakcją była wizyta pięknych księżniczek, w które wcieliły się Wicemarszałek Izabela Domogała, śpiewaczka operowa Aleksandra Stokłosa oraz Małgorzata Przybyłek z Biura Obsługi Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Dzieci były zauroczone wykonaniem popularnych piosenek dla dzieci przez diwę operową. Wszystkie Panie stworzyły na oddziałach dziecięcych bajkową atmosferę oraz obdarowały dzieci poduszkami i słodyczami.

Najmłodszych pacjentów odwiedziły również wolontariuszki z Fundacji „Dr Clowna” Oddział w Katowicach.Zabawa, kolorowe stroje i uśmiech to słowa, które opisują Clownów. Dodatkowo z okazji Mikołajek wolontariuszki rozdały dzieciom upominki a także przekazały darowiznę składającą się z zestawu zabawek, książek i gier na świetlicę oddziałową Oddziału Klinicznego Pediatrii. Wolontariusze z Fundacji „Dr Clowna”odwiedzają naszych najmłodszych pacjentów cyklicznie, prowadząc program terapii śmiechem i zabawą.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wyjątkowych Mikołajek dla dzieci hospitalizowanych w naszym Szpitalu za okazane serce i poświęcony czas. Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.     

mika

Mikołaj z CH Agora

mikk

Księżniczki - Wicemarszałek

mikc

Wolontariusze Fundacji "Dr Clowna" - darowizna

 Bytomskie Obchody VIII ŚWIATOWEGO DNIA WCZEŚNIAKA

Bytomskie Obchody VIII ŚWIATOWEGO DNIA WCZEŚNIAKA za nami, gorąco dziękujemy Pani Wicemarszałek Izabeli Domogała za piękne słowa i udział w tym ważnym dla naszego szpitala wydarzeniu. 
 
 
 
Dziękujemy również Pani Poseł Barbarze Dziuk za wsparcie i okazywane serce.
Dziękujemy Panu Wiceprezydentowi Michałowi Bieda za przybycie i podzielenie się swoimi osobistymi przeżyciami związanymi z przyjściem na świat dziecka. 
 
 
 
Dziękujemy naszym cudownym prelegentom: Pani prof. Anicie Olejek, Pani dr Balicz, p ordynator Helenie Sławskiej, pani dr Annie Stępień, p. dr n.hum. Iwonie Sosnowskiej-Wieczorek oraz naszym najmłodszym prelegentom - fizjoterapeutom wcześniaków... 
 
 
 
Przede wszystkim dziękujemy gorąco naszym milusińskim wcześniakom i ich rodzicom za przybycie i wzbogacenie tego wyjatkowego dnia. Pozdrawiamy wszystkich uczestników i do zobaczenia w przyszłym roku. 
 
 
 

scre

Przejdz do fotorelacji z wydarzenia

platatdzienwcz

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej blok nr III
LABORATORIUM ANALITYCZNE
Centralny Punkt Pobrań Materiału Biologicznego (pobór krwi)
tel. 32 78 61 475
czynny: poniedziałek - piątek od godz. 7:00 do 14:35

sobota godz. 7:00 do 11:00

 

LABORATORIUM BAKTERIOLOGICZNE
Punkt Pobrań Materiału do badań mikrobiologicznych

czynny: poniedziałek - piątek od godz. 8:00 do 14:30

Rejestracja: tel. 32 78 61 600

 Szanowni Pacjenci !!!

Uprzejmie informujemy, iż Laboratorium Bakteriologiczne wraz z Punktem Pobrań Materiału zostało przeniesione z bloku nr 6 do bloku nr 3 –parter.  
Punkt Pobrań  materiału do badań mikrobiologicznych czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 14:30.

Śląska Jesień ze Zdrowiem – czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.

Śląska Jesień ze Zdrowiem to kolejna odsłona corocznej akcji prozdrowotnej, której organizatorką jest Posłanka Barbara Dziuk oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu. Partnerem akcji od lat jest Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu.

W ramach „Śląskiej Jesieni ze Zdrowiem” 8 października 2019 roku w Centrum Handlowym AGORA stanęło „miasteczko zdrowia”, w którym między godz. 10:00 a 14:00 każdy mógł bezpłatnie skorzystać z badań oraz porad specjalistów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. Uczestnicy mogli wykonać badania podstawowe tj. pomiar ciśnienia krwi oraz cukru we krwi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania EKG, których wyniki konsultował internista. Ponadto można było wykonać badanie stóp za pomocą podoskopu, które wykonywali pracownicy Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych przy Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Trwały również zapisy do Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa.

Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Prezydent Miasta Bytomia – Mariusz Wołosz. Z kolei patronatem medialnym akcję objęła telewizja TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice oraz Radio Piekary.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

jesen

Przejdz do fotorelacji z wydarzenia

Wszystko co warto wiedzieć na temat obuwia

mgr Joanna Pierścieńska - Kierownik Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych przy Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu radziła w Radiu Katowice jak prawidłowo dobierać buty żeby służyły, a nie szkodziły, naszym stopom.

Ekspert radzi jak dbrać buty

Trudna droga do rodzicielstwa

Niepłodność to problem który dotyka coraz większej liczby par, o jej przyczynach i sposobach leczenia opowiadał w Radiu Katowice dr hab. n. med. Stanisław Horák - konsultant wojewódzki ds. endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, pracujący w Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej naszego Szpitala.

Radiowy Poradnik Medyczny - Macierzyństwo

I N F O R M A C J A  !!!

Szanowni Państwo 

Niniejszym mam zaszczyt zaprosić Państwa na wykład w temacie „Rola i znaczenie penicyliny w leczeniu zakażeń szpitalnych” , który wygłosi Pani  dr n. med. Beata Kowalska-Krochmal – adiunkt dydaktyczny Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznegowe Wrocławiu

Dzięki wykładowi Pani adiunkt, który będzie adresowany do kadry lekarskiej, zespołuds. antybiotykoterapii, komitetu terapeutycznego, komitetu i zespołu ds. kontroli zakażeń szpitalnych, pracownicy Szpitala będą mogli pogłębić swoją dotychczasową wiedzę na temat antybiotykoterapii i zakażeń szpitalnych, co pomoże we włączeniu się do akcji ochrony antybiotyków i w skutecznym leczeniu pacjentów

Wykład jest otwarty i odbędzie się  w dniu 03 września 2019 roku o godz. 10:00
w Sali konferencyjnej Blok nr VIII (I piętro obok stołówki)

******SERDECZNIE ZAPRASZAMY******

 W dniu  08.08.2019r. w naszym Szpitalu przeżywaliśmy ogrom pięknych emocji dzięki Panu Prezesowi Węglokoksu Grzegorzowi Wacławkowi, Pani Wiceprezes Annie Malcherczyk-Kulik oraz Pani Dyrektor Biura Zarządu - Annie Radwańskiej, którzy z ramienia WĘGLOKOKS -KRAJ  przekazali sprzęt na rzecz Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Moc wzruszeń za nami,
a teraz nasi wysokiej klasy specjaliści medyczni będą dzielić się tą dobrą energią z naszymi pacjentkami udzielając usług medycznych o najwyższym standardzie za pomocą nowego sprzętu
i narzędzi operacyjnych. DZIĘKUJEMY !!!!

Dziękuję serdecznie Pani prof. Anicie Olejek oraz Pani Katarzynie Wojnie - oddziałowej Zintegrowanego Bloku Operacyjnego za przygotowanie ciekawych filmów obrazujących wykonywane zabiegi z użyciem sprzętu w postaci cystoskopu, histeroskopu oraz narzędzi endoskopowych oraz wykonaną prezentację i wykład dla naszych dzisiejszych gości podczas uroczystości przekazania sprzętu przez Węglokoks Kraj.

 

KOMUNIKAT PRASOWY

Dotyczy: Urodzenia Pięcioraczków w Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu.

W dniu 23 lipca 2019 roku w Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej przyszły na świat pięcioraczki. W chwili obecnej lekarze nie są w stanie udzielać informacji na temat stanu zdrowia dzieci ze względu na fakt, iż była to ciąża wysokiego ryzyka, która zakończyła się skrajnym wcześniactwem. Zarówno mama, jak i dzieci wymagają spokoju,
a wcześniaki wzmożonej opieki medycznej. Zakładamy, iż bardziej szczegółowych informacji będziemy w stanie udzielić po upływie około 3 tygodni od urodzenia, kiedy stan dzieci będzie w miarę stabilny.

Prosimy o wsparcie duchowe dla mamy i wcześniaków oraz zapewniamy, iż dzieci oraz mama są pod opieką wysokiej klasy specjalistów.

08 sierpnia br. o godz. 9:00 w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu Bl. 5A Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu odbędzie się uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego dzięki darowiźnie, jaką Szpitalowi przekazała spółka WĘGLOKOKS KRAJ .

Nowoczesny cystoskop i histeroskop oraz narzędzia endoskopowe trafiły na blok operacyjny Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu. Zakupiony sprzęt umożliwi lekarzom dokładną ocenę rodzaju oraz położenia zmiany w macicy i pęcherzu moczowym. W czasie procedur histeroskopii i cystoskopii lekarz jest w stanie ocenić zrosty, mięśniaki oraz guzy nowotworowe i przerzuty nawet bardzo małych rozmiarów. Dzięki specjalistycznym narzędziom endoskopowym może je usunąć i przesłać do badania histopatologicznego.

Serdecznie zapraszamy!

weg

 

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu,  przy ul. St. Batorego 15 informuje o możliwości wynajęcia budynku o powierzchni: 94,04 m2 z przeznaczeniem pod działalność gastronomiczną zlokalizowanego na terenie Szpitala.

Szczegółowe warunki najmu mo żna uzyskać pod nr tel.: (32) 786-14-25, (32) 786-14-45 (32) 786-14-47.

                                               Dyrektor

      Szpitala Specjalistycznego Nr 2

                                                                                                      w Bytomiu

                                                                                             mgr Kornelia Cieśla

 

  

Konferencja z cyklu Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia"
pn. „Człowiek-higina-zdrowie”

23 maja 2019 r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Bytomiu odbyła się  VI Konferencja z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia”, pn. „Człowiek-higina-zdrowie”  - aspekty higieny i jej wpływ na jakość życia.

konfvi

Galeria zdjęć z wydarzenia

konf

PROGRAM KONFERENCJI 23 MAJ 2019

PROGRAM PROGRAM 2

 



W dniu 28 marca 2019 r. w naszym Szpitalu z inicjatywy Pani Poseł Barbary Dziuk przy wsparciu Pani Marszałek Izabeli Domogała odbył się finał akcji "Wolonariusze Tauronu uwalniają MEGA-MOC". Poczuliśmy moc energii, moc dobrych emocji oraz gesty wrażliwości ludzkiej. Dziękujemy jeszcze raz za organizację akcji na terenie naszego szpitala, wymalowanie korytarza oddziału położnictwa i pomoc w stworzeniu przyjaznej atmosfery dla naszych pacjentek.

 ALEKSANDRA KAWCZYK-KRUPKA PROFESOREM BELWEDERSKIM!

krawczyk krupka

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej decyzją z dnia 5 lutego 2019 r. nadał tytuł naukowy profesora pracownikowi naszego Szpitala dr hab. n. med. Aleksandrze Kawczyk-Krupce. 

 

Kliknij tutaj by przejść do dalszej części artykułu

ZASZCZYTNE LAURY UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJI
DLA NASZYCH PROFESORÓW I DOCENTA

Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, Prof. dr hab. n. med. Agata Stanek oraz Docent dr hab. n. med. Jacek Zamłyński zostali wyróżnieni prestiżowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji. Wyróżnienia te od 27 lat przyznaje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
„Laury” stanowią podziękowanie dla wybitnych osobowości i instytucji ze świata nauki, biznesu, gospodarki i polityki, które poprzez swoją działalność są liderami nie tylko w kraju, ale także w Europie i w świecie. Osoby te są niekwestionowanymi autorytetami w swoich dziedzinach. Tegoroczna Gala odbyła się 19 stycznia w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.

Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek – Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu otrzymała Platynowy Laur w kategorii „Medycyna i inżynieria biomedyczna”. Wyróżnienie przyznane zostało za wprowadzenie wielu nowych technik i nowoczesnych metod terapeutycznych w leczeniu schorzeń ginekologicznych, a także za wprowadzenie w 2005 r. innowacyjnej metody operacyjnej
przepukliny oponowo-rdzeniowej u płodu. 

Kliknij tutaj by przejść do dalszej części artykułu


 

 

 

 Zasłużona profesura

kasieron

W październiku br. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał dr hab. n. med. Karolinie Sieroń, zatrudnionej w Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej naszego Szpitala, tytuł profesora nauk medycznych.

 

Kliknij tutaj by przejść do dalszej części artykułu

Nominacja profesorska dla pracownika Szpitala

stanek

Postanowieniem z dnia 9 lipca 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr hab. n. med. Agacie Stanek tytuł naukowy profesora nauk medycznych.


Prof. dr hab. n. med. Agata Stanek pracuje w Oddziale Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej, w którym kieruje odcinkiem angiologiczno-kardiologicznym.

 

Kliknij tutaj by przejść do dalszej części artykułu

 Szanowni Pacjenci !!!

Uprzejmie informujemy, iż od dnia 02.02.2019 r. Centralny Punkt Pobrań będzie czynny w soboty od godziny 7:00 do godziny 11:00.

Akcja Święty Mikołaj 2018

 

 Kolejny rok - kolejna akcja! Już po raz kolejny wolontariuszki Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości działającej na rzecz walki z rakiem szyjki macicy i rakiem jajnika odwiedziły nasz Szpital oddział ginekologii onkologicznej. Kobiety przebywające na oddziale ginekologii onkologicznej, potrzebują wsparcia jak nigdy dotąd. Edukacja jest kluczowym zakresem działań organizacji zwiększając świadomość kobiet na temat raka szyjki macicy i raka jajnika  w tym czasie Kwiat Kobiecości niesie kobietom, coś równie ważnego - nadzieję, radość, chwilę zapomnienia, tuląc i rozdając mikołajkowe prezenty. Wystarczy, że nowotwór odebrał im naprawdę dużo.

Grudzień to wyjątkowy czas, w którym oprócz troski o codzienne sprawy, jest potrzeba niesienia pomocy, ciepła i radości nie tylko najbliższym osobom. Jest to szczególna data i wyjątkowy czas - symbol radości, przyjaźni, bliskości i ciepła. W tym dniu na oddziale nie brakowało wzruszeń, oraz emocji. Za co z serca bardzo DZIĘKUJEMY !

 

01pismo

dw1

Galeria zdjęć z wydarzenia

 

 

 

 

Urodzeni w 100 lecie Niepodleglej plakat

 

 

Obchody Światowego Dnia Wcześniaka

 

  Każdego roku na świecie 15 mln dzieci rodzi się przedwcześnie. Wcześniakiem jest jedno na dziesięcioro narodzonych dzieci. 17 listopada obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Wcześniaka. Jedną z jego tradycji jest podświetlenie charakterystycznych budynków na kolor fioletowy- kolor wcześniaków.

  Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów ,pielęgniarek neonatologicznych, dzieci i ich rodziców. To także doskonała okazja by podnieś świadomość społeczną na temat dzieci urodzonych przed planowanym terminem.

Wcześniactwo pociąga za sobą konsekwencje zdrowotne w wielu obszarach.

Dzieci nieprzygotowane do przyjścia na świat borykają się z licznymi powikłaniami od okulistycznych począwszy poprzez neurologiczne aż po poważną niepełnosprawność ruchową i intelektualną. Właściwa opieka w pierwszych tygodniach po urodzeniu pozwala maksymalnie ograniczyć komplikacje.

Dla rodziców wcześniejsze zakończenie ciąży jest nie tylko zaskoczeniem,ale i ogromnym wyzwaniem. Rodzice przerażeni nową sytuacją nie do końca rozumieją,co się dzieje z ich dzieckiem. Konieczność leczenia dziecka po urodzeniu na oddziale intensywnej terapii nasila jeszcze bardziej ich lęk o jego życie.Każdy rodzic z radością i przejęciem oczekuje chwil narodzin swojego dziecka.Zastanawia się ,jaki będzie upragniony maluszek i wyobraża sobie pierwsze z nim spotkanie. Czeka z niecierpliwością ,kiedy będzie mógł wziąć je w ramiona. Ten wymarzony, idealny czas zostaje im "odebrany" w sytuacji przedwczesnego porodu.

16 listopada 2018 r. w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Centrum Perinatologii będziemy uroczyście obchodzić VII Bytomski Dzień Wcześniaka.

  Zdajemy sobie sprawę, jak wielkim przeżyciem jest przyjście na świat wcześniaka, ile pojawia się pytań, wątpliwości i obaw, że problem dzieci przedwcześnie urodzonych dotyka kilku sfer życia - społecznej, medycznej, psychologicznej, socjoekonomicznej, pociągając za sobą ogromne koszty.

O problemach wcześniaków będą rozmawiali lekarze,ekonomiści i rodzice oraz samorządowcy.

Będzie można posłuchać muzyki w wykonaniu dzieci, a także podziwiać wystawę zdjęć "Wcześniak".

W tym roku naszą akcję wspierać będzie Opera Śląska i Urząd Miasta w Bytomiu.

!cid part1 50026A20 F60DA55D@szpital2 bytom

Profesor Anita Olejek Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia

 

Z wielką radością mamy zaszczyt poinformować, że podczas uroczystej  sesji Rady Miasta zwołanej w dniu 16 października 2018 roku r w Operze Śląskiej w Bytomiu Pani profesor dr hab. n. med. Anita Olejek Kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, a zarazem światowej sławy specjalistka w zakresie ginekologii, położnictwa i endokrynologii, jako pierwsza kobieta otrzymała tytuł:

Honorowego Obywatela Miasta Bytomia.

Profesor Anita Olejek jest wojewódzkim konsultantem ds. położnictwa i ginekologii. Stoi na czele Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Dla Pani profesor pojęcie "bariera nie do przekroczenia" nie istnieje. To ona stworzyła unikalny ośrodek terapii płodu w zakresie operacji wewnątrzmacicznych przepukliny oponowo-rdzeniowej. Są one wykonywane w naszym Szpitalu od 2005 r., Bytomski szpital był wówczas jedynym ośrodkiem w Europie wykonującym tego typu zabiegi. W tym zakresie zespół prof. Olejek współpracuje z klinikami ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Niemiec. Niemniej to nie jedyna działalność wykonywana na unikatową skalę w kraju. Warto wspomnieć tu także o Poradni Leczenia Schorzeń Sromu, która świadczy usługi dla pacjentek z całej Polski.

Profesor Anita Olejek jest autorem lub współautorem ponad 500 publikacji naukowych, była członkiem Komitetów Naukowych blisko setki zjazdów i konferencji naukowych, jest także przewodniczącą zespołów w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora nauk medycznych oraz doktora habilitowanego. 

„Zawsze wierzyłam, że najlepszą receptą na sukces jest po prostu ciężka praca Dlatego od czasu uzyskania dyplomu lekarza w 1985 roku wciąż staram się doskonalić swoje rzemiosło, poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Takie podejście wymaga ciągłej mobilizacji i gotowości do pokonywania trudności i przekraczania barier”

Jak się jednak okazuje, pracę i rodzinę udaje się pani profesor połączyć z ambicjami naukowymi. Prof. Anita Olejek uczestniczy w licznych międzynarodowych, krajowych i regionalnych zespołach w zakresie rozwoju medycyny i programowania ochrony zdrowia. Jest także członkiem władz krajowych i regionalnych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, jak również laureatką następujących tytułów i wyróżnień: Lekarz Przyjacielem Kobiety, nadany przez miesięcznik „Twój Styl”; medal 50-lecia Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego; tytuł Konsyliarz Roku magazynu lekarskiego ”Konsyliarz”; Medal 750-lecia Bytomia i Medal Miasta Bytomia. Została wybrana do grona 50 najbardziej wpływowych kobiet woj. śląskiego przez redakcję "Dziennika Zachodniego", a niedawno wręczono jej Złoty Laur Kompetencji i Umiejętności przyznany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

W tym ważnym dniu składam Pani Profesor w imieniu własnym oraz pracowników Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu wyrazy uznania i wdzięczności i mam nadzieję, że to wyróżnienie, które za Pani przyczyną spotyka dziś nasz Szpital, stanowi również dla Pani powód do satysfakcji i dumy, a wartości, którymi daje Pani świadectwo pozostaną dla kolejnych pokoleń niepodważalnymi wzorami.

                                                        Z wyrazami szacunku i uznania

                                Kornelia Cieśla

                       Dyrektor

                                                                        Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu

 

  

 Pracownia Histopatologii Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu otrzymała Licencję Komisji Polskiego Towarzystwa Patologów ds. Licencjonowania Zakładów/Pracowni Patomorfologii.

 

 

Mamy przyjemność poinformować, iż w dniu 25.07.2018 roku Pracownia Histopatologii Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu otrzymała Licencję Komisji Polskiego Towarzystwa Patologów ds. Licencjonowania Zakładów/Pracowni Patomorfologii. Licencja została przyznana na wykonywanie badań histopatologicznych, badań cytologicznych (w zakresie cytologii aspiracyjnej oraz cytologii złuszczeniowej z wyłączeniem cytologii profilaktyki raka szyjki macicy) na okres trzech lat do dnia 30.09.2021 roku.

 

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z grudnia 2017 roku wszystkie zakłady i pracownie patomorfologii są zobowiązane do wykonywania procedur diagnostycznych zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Patologów do roku 2019. Przyznanie licencji potwierdza wysoką jakość badań wykonywanych w Pracowni Histopatologii Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.

Dotyczy: Otwarcie Budynku Przyszpitalnych Poradni Specjalistycznych

28 czerwca br. (czwartek) o godz. 10:00 odbędzie się otwarcie Budynku Przyszpitalnych Poradni Specjalistycznych Budynek powstał w miejscu byłego Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych   i Środków Pomocniczych. W uroczystości oddania budynku przychodni do użytku wezmą udział: przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Biskup Diecezji Gliwickiej, władze miasta oraz lekarze, pielęgniarki i personel administracyjny. 

Budynek Przyszpitalnych Poradni Specjalistycznych jest budynkiem wolno stojącym, pięciokondygnacyjny. Architektura budynku zapewnia duże naświetlenie pomieszczeń w gabinetach a dodatkową ciekawostką jest fakt że budynek jest cylindryczny popularnie zwany „Okrąglakiem” dostosowany do obowiązujących przepisów w tym zakresie.

W budynku mieścić się będzie:

Poradnia Dermatologiczna, Poradnia Angiologiczna, Pracownia biopsji mammotomicznej, oraz

Poradnie dla Dzieci: Poradnia Chirurgiczna, Poradnia Gastroenterologiczna, Poradnia Alergologiczna, Poradnia Otolaryngologiczna, Poradnia Neurologii Dziecięcej i Leczenia Padaczek, Poradnia Nefrologiczna, i Leczenia Nadciśnienia u Dzieci, Gabinet Poradni Medycyny Pracy, Poradnia Urazowo-Ortopedyczna, Poradnia Chirurgiczna.

Oddanie do użytku Budynku Przyszpitalnych Przychodni Specjalistycznych, nie tylko poprawi warunki leczenia pacjentów ale też diagnostykę. Oddany do użytku budynek jest na miarę XXII wieku. Mamy nadzieje, że nasi pacjenci będą zadowoleni zarówno z obsługi medycznej jak i z diagnostyki.

 V Konferencja z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia” pn. „Apetyt na życie”

Już po raz piąty 24 maja 2018 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Bytomiu Szpital Specjalistyczny nr 2 zorganizował Konferencję poświęconą promowaniu prozdrowotnych zachowań. W programie konferencji z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia” ”Apetyt na życie” szczególną uwagę zwrócono na profilaktykę raka piersi.

Tegoroczna Konferencja, w której organizację włączyła się Wspólnota Amazonek „Ostoja” w Bytomiu poświęcona była procesowi leczenia pacjentek na przykładzie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Poruszone zostały tematy związane m. in. z dietą w chorobie nowotworowej oraz seksualną sferą życia kobiet walczących z rakiem. Ponadto psycholog, fizjoterapeuta i pedagog zdrowia omówili tematy związane ze społecznymi przekonaniami wobec choroby nowotworowej, rehabilitacją ruchową, która jest istotnym elementem przekonania pacjenta o jego własnej skuteczności oraz tematem, przy omówieniu którego nastąpiła próba odpowiedzi na refleksję czy menopauza jest kresem, czy też jest nowym wyzwaniem w życiu kobiety.

Jak samodzielnie badać piersi krok po kroku możemy zobaczyć na stronie slaskie.pl Samokontrola piersi- prezentacja Kampania Społeczna Śląskie. Dla Kobiet

W komitecie naukowym zasiedli: prof. Anita Olejek Konsultant Wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa, prof. Violetta Skrzypulec – Plinta specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz prof. dr hab. Andrzej Misiołek.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego Michał Gramatyka oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Dla pacjentek zainteresowanych działalnością Wspólnoty Amazonek w Bytomiu podajemy kontakt:

Wspólnota Amazonek „OSTOJA”

41-902 Bytom, ul. Łużycka 12

Tel. 32/ 280-63-63

 link

Galeria zdjęć z wydarzenia

Karta informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych  z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

Administratorem Twoich danych osobowych jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej  Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu z siedzibą w Bytomiu (41-902) przy ul. Stefana Batorego 15, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
numer telefonu 32 7861 400.

Inspektor Ochrony Danych kontakt: adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (32) 78-61-642

Masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, żądania ich usunięcia, prawo ograniczenia przetwarzania i prawo przenoszenia danych. Przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z wymogami prawnymi.

Dane będą przetwarzane w celu prowadzenia przez Administratora działalności leczniczej,           w szczególności w celu świadczenia przez Administratora usług medycznych oraz prowadzenia wymaganej przepisami prawa dokumentacji medycznej.

Podanie danych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie będzie skutkowało niemożnością wykonania usługi medycznej.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w zakresie prowadzenia działalności leczniczej, w tym także w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej, jest art. 6 ust. 1 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - dalej: RODO, w zw. z przepisami ustawy z 15.04.2011 r. o działalności leczniczej oraz ustawy z 06.11.2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Podstawą przetwarzania danych w zakresie, jaki jest niezbędny dla ochrony żywotnych interesów pacjenta, może być również art. 6 ust. 1 lit. d RODO. W zakresie, w jakim przetwarzane dane obejmują dane szczególnych kategorii, podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 9 ust. 2 lit. c i h RODO.

Odbiorcami danych osobowych będą: Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu, oraz podwykonawcy realizujący usługi medyczne. Dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom upoważnionym do uzyskania informacji na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.  

Twoje dane osobowe nie będą przekazywane do państw znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Twoje dane osobowe będą przechowywane do czasu ustania obowiązku archiwizacji danych określonych Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Administrator nie będzie stosował wobec Ciebie zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym profilowania.

Dane osobowe zawarte w dokumentacji medycznej będą przetwarzane zgodnie z wymogami art. 29 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2017 r. poz. 1318).

Clipboard01 

 

Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej

Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Program V Konferencji z cyklu

„Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia” pn. „Apetyt na

życie”

24 maja 2018 r. godz. 10:30 Sala sesyjna Urzędu Miasta w Bytomiu

10:00–10:30 Rejestracja uczestników
10:30–10:50 Otwarcie konferencji, wystąpienia gości
10:50–11:00 mgr Kornelia Cieśla – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego Nr 2    w Bytomiu – referat wprowadzający
11:00–11:15

prof. dr hab. n. med. Anita Olejek

„Proces leczenia kobiet współczesnych na przykładzie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej”

11:15–11:30

mgr Dorota Siebiata-Tomczyk pedagog zdrowia

„Menopauza – kres czy nowe wyzwanie w życiu kobiety”

11:30–11:45

prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec – Plinta

„Seksualna sfera życia współczesnych kobiet”

11:45–12:00

mgr Urszula Kłosińska psycholog

„Społeczne przekonania i postawy wobec choroby nowotworowej”

12:00–12:15 Cyprian Kapitan i Nikola Lubowiecka „Żona, matka – kobieta idealna”
12:15–12:30 PRZERWA KAWOWA
12:30–12:45 dr n. med. Mateusz Zamłyński „Jestem ojcem – badam się”
12:45–13:00 mgr Aleksandra Jankiewicz „Dieta w chorobie nowotworowej”
13:00–13:15 mgr Agnieszka Bachorz „Rehabilitacja ruchowa jako metoda przekonania pacjenta o jego własnej skuteczności”
13:15 Zakończenie konferencji
  IMPREZY TOWARZYSZĄCE
  Wernisaż prac pacjentek Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu i Studentek Uniwersytetu III Wieku w Bytomiu „Kobieta blaski i cienie”
  Występ młodzieży ze Szkoły Muzycznej z klasy profesor Małgorzaty Grząby
 

KAŻDY PRACOWNIK OTRZYMUJE CERTYFIKAT UCZESTNICTWA

   WRAZ Z 5 PUNKTAMI EDUKACYJNYMI

KOMITET NAUKOWY:

prof. ŚUM dr hab. n. med. Anita Olejek – Przewodnicząca Komitetu Naukowego

prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec - Plinta

prof. dr hab. Andrzej Misiołek

KOMITET ORGANIZACYJNY:

 • Kornelia Cieśla - Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego – Dyrektor Szpitala
 • Halina Bieda - radna Sejmiku Województwa Śląskiego
 • Ewa Rosiak
 • Dorota Siebiata – Tomczyk
 • Magdalena Jankowska
 • Elżbieta Winczakiewicz – Przewodnicząca Wspólnoty Amazonek „Ostoja” w Bytomiu
15:00–18:00 IMPREZY TOWARZYSZĄCE W MIEJSKIM PARKU IM. FRANCISZKA KACHLA W BYTOMIU
15:00–16:30 „Zumba z Cyprianem i Nikolą”
16:30–17:30 „Trening współczesnej Kobiety „Joanna Zomerfeld”
  Warsztat zdrowego odżywiania
  Samobadanie piersi. Ćwiczenia na fantomach – Wspólnota Amazonek „Ostoja”
  Pierwsza pomoc przedmedyczna
  Zabawy dla dzieci i seniorów
  Nordic walking , trening na trampolinach
  Pokaz mody i wiele innych
  Pokazy makijażu i fryzur
  Pomiar ciśnienia krwi i poziomu cukru

18:00

 

Koncert „ Z kim tak Ci będzie źle, jak ze mną” piosenki Kaliny Jędrusik w wykonaniu Agnieszki Bielanik – Witomskiej i Orkiestry Power of Winds

 1am1sl1log

zus zwolnienie

 

1 9 maja 2018 r. w sobotę Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje dzień otwarty pod hasłem Biała Sobota w ZUS.

Jest to inicjatywa skierowana do lekarzy, dla których specjalnie w sobotę w godzinach od 9:00 do 13:00 będą udostępnione Sale Obsługi Klientów w ZUS.

W trakcie wizyty pracownicy ZUS:

 

 • udzieindywidualnych konsultacji,
 • pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS,
 • pomogą w uzyskaniu certyfikatu z ZUS do podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich.

 

Do założenia profilu PUE niezbędny będzie dowód osobisty, aktualny adres email oraz telefon komórkowy.

W celu uzyskania w trakcie wizyty certyfikatu ZUS prosimy o zabranie asnego nośnika (pendrive) lub sprzętu (laptopa).

"Biała Sobota dla lekarzy" organizowana jest we wszystkich placówkach ZUS w województwie śląskim.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach w dogodnej dla Państwa jednostce ZUS.

UWAGA PACJENCI !!!


Panie w wieku od 25 do 59 lat zapraszamy na bezpłatne badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy więcej informacji w zakładce informacje dla pajenta - profilaktyczne programy zdrowotne.
 

Przekazanie sprzętu zakupionego dla Oddziału Noworodków i Oddziału Klinicznego Pediatrii z dotacji celowej z Ministerstwa Zdrowia  

15 stycznia br. w Oddziale Noworodków Bl. 5A odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia. Sprzęt wesprze funkcjonowanie Oddziału Noworodków Bl. 5A, w którym prowadzona jest intensywna terapia noworodka, w tym wcześniaków. Oddział ten może się poszczycić dużą przeżywalnością dzieci przedwcześnie urodzonych dzięki wieloletniemu doświadczeniu personelu medycznego oraz specjalistycznej aparaturze. W ramach dotacji doposażono oddział w następujący sprzęt medyczny:

 • analizator parametrów równowagi kwasowo - zasadowej,
 • aparat do przezskómego monitorowania gazów (p02, pC02),
 • inkubator zamknięty do intensywnej opieki - 4 szt.,
 • inkubator zamknięty do podstawowej opieki - 4 szt.,
 • inkubator otwarto - zamknięty (hybrydowy) - 2 szt.,
 • inkubator transportowy
 • respirator - 2 szt.,
 • kardiomonitor wieloczynnościowy - 6 szt.,
 • infant flow - respirator do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków - 4 szt.,
 • pompa infuzyjna strzykawkowa - 10 szt.,
 • pompa infuzyjna przepływowa - 4 szt.,
 • aparat USG z kolorowym Dopplerem,
 • aparat do leczenia tlenkiem azotu;

Ponadto Oddział Kliniczny Pediatrii, jedyny w naszym mieście, otrzymał wideokolonoskop pediatryczny wraz ze sprzętem peryferyjnym. Łączna kwota dotacji na realizację zakupu wyżej wymienionej aparatury medycznej przekracza 2 miliony zł. Przekazania sprzętu dokonał Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

 zd

 Galeria zdjęć z wydarzenia

Prof. Aleksander Sieroń - Doktor Honoris Causa

Senat Politechniki Śląskiej nadał tytuł doktora honoris causa prof. dr. hab. n. med. dr h.c Aleksandrowi Sieroniowi - wybitnemu uczonemu o rzadkich umiejętnościach łączenia i wykorzystania w praktyce oraz nauce sztuki inżynierskiej i wiedzy medycznej dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa odbyła się 22 listopada w Centrum Kongresowym Politechniki Śląkiej w Gliwicach.

VI Bytomski Dzień Wcześniaka

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Wcześniaka, również w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu po raz szósty świętujemy to wydarzenie.

VI Bytomskie obchody Światowego Dnia Wcześniaka odbędą się 17 listopada br. o godz. 10:00 w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu (parter). Tego dnia wszyscy zainteresowani będą mogli wysłuchać wykładu na temat profilaktyki w czasie ciąży w kontekście zmniejszenia liczby porodów przedwczesnych - prof. dr hab. n. med. Anity Olejek - Kierownika Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Z kolei lek. med. Sylwia Marciniak – specjalista neonatolog przedstawi wykład „Wcześniak jako pacjent Oddziału Neonatologicznego”. Spotkanie ma charakter edukacyjny, bowiem zależy nam na podniesieniu świadomości problemu wcześniactwa oraz wsparciu rodzin wcześniaków w optymalizowaniu rozwoju dzieci. Tego dnia będziemy mogli się również pochwalić przyznaniem dotacji z rezerwy celowej na sprzęt dla wcześniaków, przekraczającą kwotę 2 milionów zł.

Uroczystości towarzyszyć będzie występ muzyczny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, a także wystawa zdjęć „Wcześniak wczoraj, a dziś” oraz wystawa prac pacjentek pt. „Dziecko”, przygotowane przez Martę Hawlicką – pedagoga i plastyka oraz Dorotę Siebiatę – Tomczyk – pedagoga zdrowia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w powyższej uroczystości.

Szanowni Pacjenci !!!

Świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dla Pacjentów poniżej 18-go roku życia realizowane są w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu

Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu Poradnia Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej Blok Nr 6, parter tel.: (32) 786 15 73, (32) 786 15 75 Porady lekarskie udzielane telefonicznie pod nr tel.: (32) 786 14 76

Dla pozostałych grup Pacjentów świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej realizowane będą w następujących placówkach:

Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu

ul. S. Żeromskiego 7; 41-902 Bytom porada lekarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, wizyta pielęgniarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy_____________________ (32) 396 33 44     
ul. Batorego 15, 41-902 Bytom  porada lekarska udzielana telefonicznie, porada lekarska ambulatoryjna - dla świadczeniobiorców poniżej 18 r. ż. ,  wizyty pielęgniarskie ambulatoryjne  - dla świadczeniobiorców poniżej 18 r. ż.  Al. Legionów 10; 41-902 Bytom porada lekarska udzielana telefonicznie, porada lekarska ambulatoryjna - dla świadczeniobiorców powyżej 18 r. ż,    wizyty pielęgniarskie ambulatoryjne  - dla świadczeniobiorców powyżej 18 r. ż  
Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu ul. S. Batorego 15; 41-902 Bytom porada lekarska udzielana telefonicznie, porada lekarska ambulatoryjna - dla świadczeniobiorców poniżej 18 r. ż., porada lekarska udzielana telefonicznie,  wizyty pielęgniarskie ambulatoryjne  - dla świadczeniobiorców poniżej 18 r. ż. (32) 786 15 73 , (32) 786 15-75 (32) 786 14-76 - porady lekarskie udzielane telefonicznie
ul. S. Żeromskiego 7; 41-902 Bytom porada lekarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy,wizyta pielęgniarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy Al. Legionów 10; 41-902 Bytom porada lekarska udzielana telefonicznie,porada lekarska ambulatoryjna  - dla świadczeniobiorców powyżej 18 r. ż,  wizyty pielęgniarskie ambulatoryjne  - dla świadczeniobiorców powyżej 18 r. ż  
SP ZOZ Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu Al. Legionów 10; 41-902 Bytom porada lekarska udzielana telefonicznie, porada lekarska ambulatoryjna- dla świadczeniobiorców powyżej 18 r. ż, porada lekarska udzielana telefonicznie,  wizyty pielęgniarskie ambulatoryjne  - dla świadczeniobiorców powyżej 18 r. ż (32) 396 44 30        
ul. S. Żeromskiego 7; 41-902 Bytom porada lekarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, wizyta pielęgniarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy ul. Batorego 15, 41-902 Bytom  porada lekarska udzielana telefonicznie, porada lekarska ambulatoryjna - dla świadczeniobiorców poniżej 18 r. ż, wizyty pielęgniarskie ambulatoryjne  - dla świadczeniobiorców poniżej 18 r. ż

 

  

Dzień Dziecka Utraconego.

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Jest to dzień pamięci o wszystkich zmarłych dzieciach, a także wsparcia okazywanego ich rodzicom. W Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu obchodzimy ten dzień po raz dziesiąty 13 października br. (piątek). Z tej okazji na zaproszenie Kierownika Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej – prof. dr hab. n. med. Anity Olejek organizowane jest o godz. 8:00 spotkanie dla personelu medycznego z Prezesem Stowarzyszenia “Śląskie Hospicjum Perinatalne” – dr n. med. Magdaleną Wąsek-Buko.

Z kolei o godz. 15:00 w Kaplicy szpitalnej odprawiona zostanie Msza Św. w intencji zmarłych dzieci. Uroczystości towarzyszy wystawa obrazów “Anioły”. 

Bookcrossing w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

9 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Bytomiu zainicjowali akcję Bookcrossingu w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Idea nazywana “wędrującą książką” narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych, jej autorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. W krótkim czasie inicjatywa ta przyjęła się na całym świecie, poprzez pozostawianie książek w miejscach użytku publicznego, takich jak: przystanki komunikacji miejskiej, parki, restauracje - po to, by znalazca mógł je przeczytać i “podać” dalej. W Polsce święto to zaistniało w 2004 roku pod hasłem “uwolnij książkę”. Natomiast od 2007 roku  akcje Bookcrossingu organizują uczniowie ZSGH pod przewodnictwem nauczycieli bibliotekarzy Pani mgr Radosławy Misiołek oraz mgr Bożeny Jakimko. Zebrane przez uczniów książki powędrowały do Domu Pomocy Społecznej, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, czy Aresztu Śledczego. Natomiast w tym roku książki trafiły do Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu. Książki są dostępne dla pacjentów i osób odwiedzających, można z nich korzystać zarówno w czasie pobytu, jak i zabrać ze sobą do domu. Liczymy na to, że pacjenci chętnie będą również poszerzać zbiory szpitalnej biblioteczki i pozostawiać dla kolejnych osób przeczytane przez siebie książki. W kolejnych latach ZSGH planuje propagować ideę czytania również na innych oddziałach szpitalnych, za co serdecznie dziękujemy! 


Dzień Dziecka w Szpitalu

Każdego roku staramy się zaskakiwać najmłodszych pacjentów w dniu ich święta. W tym roku również mogliśmy liczyć na niezawodnych wolontariuszy Fundacji „dr Clowna” Oddział w Katowicach, którzy odwiedzili dzieci hospitalizowane w Oddziale Klinicznym Pediatrii, Oddziale Laryngologii Dzieci oraz Oddziale Chirurgii Dzieci. Klauni aby uprzyjemnić dzieciom czas wykonywali magiczne sztuczki, opowiadali dowcipy, prowadzili zabawy, ale także rozmawiali z dziećmi i dodawali otuchy. Nie mogło także zabraknąć prezentów. Najmłodsze dzieci dostały gryzaki, grzechotki i piłeczki. Starsze kolorowanki, łamigłówki i książeczki. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom za ich czas, zaangażowanie i przede wszystkim wszystkie uśmiechy wywołane na dziecięcych buziach. 

Konferencja z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia”
pn. „Dylematy współczesnej młodzieży”

24 maja 2017 r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Bytomiu odbyła się III Konferencja z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia”, pn. „Dylematy współczesnej młodzieży” poświęcona zagrożeniom, z którymi we współczesnym świecie spotyka się młodzież.

Doświadczenie prelegentów, będących specjalistami z różnych dziedzin, pozwoliły na poruszenie wielu problemów społecznych, z którymi spotyka się współczesna młodzież. W komitecie naukowym brała udział prof. dr hab. n. med. Anna Obuchowicz – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pediatrii, która omówiła temat zaburzeń odżywiania u nastolatków, a także prof. dr hab. n. med. Anita Olejek – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie ginekologii i położnictwa, która podjęła temat antykoncepcji i zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Podczas konferencji psychiatra, psychoterapeuta i pedagog zdrowia poruszyli tematy związane z psychiką młodych ludzi, m.in. sposoby radzenia sobie z niechcianymi emocjami, samookaleczenia, relacje, czy też zaburzenia odżywiania. Istotny punkt programu stanowiły również zagadnienia dotyczące młodzieży w sieci oraz zagrożeń cywilizacyjnych. Wierzymy, że świadomość zagrożeń jest najlepszą formą profilaktyki, a także walki z uzależnieniami.

W IV Konferencję włączyła się również Komenda Miejska Policji w Bytomiu oraz Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu. Funkcjonariusze policji wygłosili prelekcję na temat odpowiedzialności karnej w zakresie środków odurzających, natomiast centrum udostępniło tzw. ALKOgogle symulujące wrażenia, jakie odczuwa się pod wpływem dopalaczy. Ponadto uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnego badania stóp za pomocą podoskopu, wykonanego przez specjalistów Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych w Bytomiu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego Michał Gramatyka oraz Prezydent Miasta Bytomia Damian Bartyla. Natomiast przygotowanie konferencji było możliwe dzięki wsparciu finansowemu sponsorów: MBU Broker, Firma Walicki Śląski Zakład Pogrzebowy, Cukiernia „JONAT”. Konferencji towarzyszyła również wystawa plakatów pt. „Uzależnieniom NIE!” Marty Hawlickiej.

Serdecznie dziękujemy za liczny udział w wydarzeniu wszystkim patronom, sponsorom, prelegentom oraz słuchaczom! Z kolei osoby, które nie mogły uczestniczyć w powyższym wydarzeniu zachęcamy do obejrzenia nagrania na żywo z jej przebiegu oraz fotorelacji.

 

 

 Uchwała antysmogowa dla Śląskiego!

 

Od 1 września 2017 uchwała antysmogowa dla Śląskiego! Dotyczy Cię, jeśli ogrzewasz swój dom paliwami stałymi, jak węgiel, drewno, pellet!

310311

 

pdf Uchwała antysmogowa dla Śląskiego do dnia 01.09.2017
Pobierz
Dokument HTML

Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

24 listopada br. o godz. 10:00 odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu połączone z obchodami V Bytomskiego Dnia Wcześniaka. Serdecznie dziękujemy za tłumne przybycie znakomitych gości, a także złożone życzenia i gratulacje.

Również 25 listopada br. podczas Dnia Otwartego Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, gościliśmy liczną grupę przyszłych rodziców, którzy podziwiali efekt końcowy prac. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z powyższych wydarzeń.

 

Uroczyste otwarcie i poświecenie budynku Śląskiego centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

123
Galeria zdjęć z wydarzenia

 Dzień Otwarty Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

 

Otwarcie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu


     24 listopada br. (czwartek) o godz. 10:00 odbędzie się długo wyczekiwane otwarcie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu połączone z obchodami V Bytomskiego Dnia Wcześniaka. Jest to jedyny tak nowoczesny ośrodek w aglomeracji śląskiej, który oferuje świadczenia na poziomie III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej. Zespół specjalistów zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet. Obecnie poza gronem wybitnych specjalistów dysponujemy także odpowiednio wyposażoną bazą lokalową. Centrum powstało w miejscu starego Bloku 5 A oraz zostało połączone łącznikiem z Blokiem 5 i 6. Do dyspozycji pacjentek zostanie przekazanych 12 sal dwuosobowych i 1 sala jednoosobowa z wydzielonymi łazienkami. Wszystkie pokoje są kolorowe i zaprojektowane w taki sposób, aby kojarzyły się z domowym wnętrzem. Posiadają specjalne stanowisko do pielęgnacji noworodka i nowoczesne łóżeczko jezdne, aby noworodek mógł przebywać z mamą. W celu stworzenia jak najlepszych warunków porodówka została wyposażona w fotele z masażem łagodzącym ból porodowy. Ponadto wszystkie sale porodowe i poporodowe posiadają odrębny trakt dla osób towarzyszących, co pozwala partnerowi uczestniczyć w cudownej chwili narodzin i przez cały czas po porodzie w warunkach bliskości i intymności, przy jednoczesnym poszanowaniu spokoju innych pacjentek. O estetykę zadbano również na trzech salach operacyjnych, które zostały wykonane w technologii szkła i wyróżniają się kolorem oraz motywem kwiatowym. Dodatkowo sale czyszczone są za pomocą specjalnego systemu dezynfekcyjnego. Po zakończonym zabiegu sala jest zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia warunków jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych. Jest to system, który posiadają najnowocześniejsze szpitale w Polsce. Innowacyjne są również podłogi, które wykonane są z antystatycznej żywicy. Natomiast piętro, na którym mieści się Oddział Noworodków poza wysokospecjalistycznym sprzętem dedykowanym noworodkom i wcześniakom, został upiększony przez bytomskiego malarza Macieja Kota, który na ścianach odtworzył sad owocowy. Bytomskie Dni Wcześniaka stały się dla naszego Szpitala tradycją, która ma na celu uświadomienie, że problemy dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców są ważne i możliwe do rozwiązania. Cieszymy się, że V Bytomskie Dni Wcześniaka wiążą się z udostępnieniem nowoczesnego oddziału, w którym ratowanie życia najmłodszych pacjentów będzie zdecydowanie łatwiejsze.

     25 listopada br. (piątek) odbędą się Dni Otwarte Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu, na które serdecznie zapraszamy przyszłych rodziców, stojących przed wyborem szpitala, w którym ich dziecko ma przyjść na świat, ale także wszystkich zainteresowanych efektem końcowym prac. O godz. 10:00 i 12:00 będą Państwo mieli niepowtarzalną okazję, aby zwiedzić wszystkie pomieszczenia, sprawdzić warunki lokalowe, sanitarne i dowiedzieć się o wielu zastosowanych nowinkach technologicznych. Mamy nadzieję, że Centrum spotka się z aprobatą i zdecydują się Państwa na dzielenie w nim najpiękniejszych chwil w swoim życiu. Natomiast Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu będzie tętniło radością i życiem.

 

Zaproszenie.jpg

  V Bytomski Dzień Wcześniaka

     Z okazji zbliżających się V Bytomskich Obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, zapraszamy Rodziców i Dzieci na bezpłatną konferencję, która odbędzie się 17 listopada 2016 roku w InCorpore w Katowicach przy ul. Bażantów 2 oraz na dzień bezpłatnych konsultacji dla dzieci przedwcześnie urodzonych w wieku do 6 roku życia, które odbędzie się 19 listopada 2016 roku pod wyżej wymienionym adresem.

http://www.radio.katowice.pl/zobacz,24625,Konsultacje-lekarsko-terapeutyczne.html

Studio_ER_InCorpore_B2_konferencja_dzienwczesniaka_DRUK.jpg

Otwarcie odnowionej świetlicy w Oddziale Klinicznym Pediatrii

     Odnowiona świetlica Oddziału Klinicznego Pediatrii (Blok Nr 3, piętro III) Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu została oficjalnie otwarta 19 września o godz. 12:00. Remont był możliwy dzięki życzliwości Fundacji ING Dzieciom oraz Pani Nataszy Remesz.

     Za remont świetlicy odpowiedzialni byli wolontariusze Fundacji ING Dzieciom. Fundacja każdego roku organizuje konkurs dla pracowników Banku ING pod nazwą „Dobry pomysł”. Można w nim składać projekty planów, które dotyczą pomocy dzieciom m.in. w szpitalach czy domach dziecka. Do konkursu po raz kolejny zgłosiła nasz Szpital Pani Aneta Rastawicka, która darzy nasz Szpital sentymentem, ponieważ we wcześniejszym okresie jej synek wymagał opieki specjalistów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. W konkursie nasza placówka uzyskała najwyższą możliwą pomoc finansową w wysokości 6 000,00 zł, które zostały spożytkowane na odmalowanie ścian i sufitu, zakup żaluzji, stolików, krzeseł, szafek i lampy. Natomiast nowa podłoga powstała przy pomocy Fundacji oraz Pana Mariusza Zbieg z FHU Solum. Wolontariusze Fundacji ING Dzieciom, wspierani przez personel Szpitala, w ciągu jednego dnia pracy zrealizowali projekt własnymi siłami.

     Wyremontowaną świetlicę przyozdobiła swoimi pracami plastycznymi Pani Natasza Remesz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pani Natasza, po konsultacji z młodymi pacjentami, odtworzyła na ścianie postacie z najbardziej lubianych przez dzieci bajek.

     Atrakcyjnie zaaranżowana świetlica została również odpowiednio wyposażona. Fundacja Zaczytani przekazała 2 miesiące temu kilkaset książek, które zasiliły Oddział Laryngologii Dzieci i Oddział Chirurgii Dzieci, a teraz również odnowioną świetlicę Oddziału Klinicznego Pediatrii.

     Aby przetestować nową świetlice zaprosiliśmy uczniów z Koła Wolontariuszy Zespołu Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych w Bytomiu, prowadzonego przez Panią Brygidę Pitas, którzy po oficjalnym otwarciu poprowadzili zabawy i konkursy dla dzieci.

     Cieszymy się, że udało nam się stworzyć dla dzieci miejsce, w którym choć na chwilę mogą zapomnieć o chorobie, bólu i rozłące z najbliższymi. Stara świetlica była wysłużona, w nowej dzieci chętnie przebywają, bawią się i czytają książki. Stało się to możliwe dzięki pracy wielu ludzi dobrej woli, którzy przekazali środki oraz poświęcili swój czas na rzecz najmłodszych pacjentów naszego Szpitala. Serdecznie im za to dziękujemy!

Dzieci - Dzieciom

Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz opiekunom z Przedszkola Nr 24 w Bytomiu przy ul. Generała Okulickiego 12 A za przekazane książki dla dzieci hospitalizowanych w Oddziale Klinicznym Pediatrii Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. Przedszkolaki przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Zaczytani”, która ma na celu zbiórkę książek dla szpitali dziecięcych w całej Polsce i nazbierały dla naszych małych pacjentów sporą kolekcję kolorowych bajek. Doceniając piękny gest sąsiadującej z naszym Szpitalem placówki, odwiedziliśmy dzieci z grupą studentek II roku pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które uczestniczą w zajęciach prowadzonych w Zakładzie Pielęgniarstwa Pediatrycznego. Studentkom towarzyszyła dr n. med. Aneta Warmus – Wancisiewisz. Podczas spotkania z przedszkolakami studentki w formie zabaw promowały zdrowe odżywianie.

znajdz_pomoc.jpg

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

Pobyt w szpitalu jest zawsze trudnym przeżyciem, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Dlatego tak ważne jest organizowanie akcji, które choć na chwile odciągnął myśli małych pacjentów od choroby i przeniosą w świat zabawy i fantazji. Nasz Szpital każdego roku stara się zaskakiwać dzieci różnymi atrakcjami z okazji Dnia Dziecka. W tym roku z pomocą przyszła grupa wolontariuszy z Fundacji „dr Clowna” Oddział w Katowicach. W kolorowych strojach przemierzali Oddział Kliniczny Pediatrii, Oddział Laryngologii Dzieci oraz Oddział Chirurgii Dzieci. Zarówno maluchy jak i starsze dzieci powitały gości z uśmiechem. Clowni wykonywali magiczne sztuczki, opowiadali dowcipy, prowadzili zabawy, ale także rozmawiali z dziećmi i dodawali otuchy. Nie mogło także zabraknąć prezentów. Najmłodsze dzieci dostały gryzaki, grzechotki i piłeczki. Starsze kolorowanki, łamigłówki i książeczki. Jednym z prezentów była piękna książeczka pt. „Mądre bajki z całego świata” wydana przez Kulczyk Foundation. Serdecznie dziękujemy Fundacjom za swój wielki wkład w celebrowanie Dnia Dziecka.

Terapia śmiechem cieszy się coraz większą popularnością w służbie zdrowia, ze względu na możliwość rozładowania stresów i napięć nerwowych związanych z chorobą, bólem czy rozłąką z najbliższymi. Dlatego też Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu postanowił  nawiązać stałą współpracę z Fundacją „dr Clowna”, których wolontariusze będą odwiedzać wszystkich pacjentów oddziałów dziecięcych i prowadzić program terapii śmiechem i zabawą.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu spotkania.

III Konferencja z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia”

18 maja 2016 roku odbyła się III Konferencja z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia”, pn. „Świadome Rodzicielstwo” wsali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Konferencje z cyklu „Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia” organizowane przez Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu, poświęcone są promowaniu zachowań prozdrowotnych oraz szerzeniu wiedzy na temat profilaktyki. Tegoroczna konferencja została poświęcona opiece nad kobietą ciężarną i jej rodziną. Istotną rolę w tym zakresie spełnia Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa, działająca w naszym Szpitalu, która pomaga rodzicom w procesie kształtowania rodziny. Aspekt świadomego rodzicielstwa został poruszony przez specjalistów z różnych dziedzin m.in. ginekologów, psychologów, terapeutów, czy specjalistę z Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych. Konferencji towarzyszyły również wystąpienia artystyczne zaprzyjaźnionych placówek z terenu województwa śląskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Skowronek, Senator RP Andrzej Misiołek i Prezydent Miasta Bytomia Damian Bartyla . Patronat medialny sprawowała Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach. Przygotowanie konferencji było możliwe dzięki wsparciu finansowemu sponsorów: Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, MBU Broker, Firma Walicki Śląski Zakład Pogrzebowy, Zakład Remontowo Budowlany – Eugeniusz Fisior, Cukiernia „JONAT”. Serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu wszystkim patronom, sponsorom, prelegentom, artystom oraz słuchaczom!

 


   

 Galeria zdjęć z wydarzenia

Konferencja.jpg

Oddział jak z bajki

Dla każdego pacjenta pobyt w szpitalu jest przeżyciem, a w szczególności dla tych najmłodszych. Na szczęście znalazł się ktoś, kto dzięki swojej wyobraźni i talentowi, potrafi ubarwić ten czas spędzony w murach szpitala. Maciej Kot, artysta i malarz, w rękach którego pędzel jest jak czarodziejska różczka. W ramach akcji „Kubusiowe szpitale” zorganizowanej przez markę Kubuś to właśnie on zamienił nasz Oddział Noworodków w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w kolorowe i bajeczne miejsce.

 

 

Szpitalna biblioteczka

Na początku listopada Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu wziął udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej Zaczytane Biblioteki, której honorowym patronem był sam Minister Zdrowia. Kierownik Oddziału Klinicznego Pediatrii prof. dr hab. n. med. Anna Obuchowicz, jako opiekun i osoba, która na co dzień poznaje zainteresowania małych pacjentów całego oddziału wykazała czynne zainteresowanie na rzecz naszych dzieciaków.

Przez cały okres trwania akcji odbywała się zbiórka książek o różnej tematyce i przeznaczona dla dzieci w różnym wieku. Czas pobytu w szpitalu, czas badań i choroby, to okres kiedy każde dziecko szczególnie potrzebuje uwagi, wsparcia i opieki bliskich osób, a także naszego personelu, dlatego właśnie czytamy im książki. Szpitalna biblioteczka to istotna część naszych oddziałów dziecięcych. Aby umilić im ten czas, wprowadzić w świat bajek, tak aby choć na chwilę zapomnieli o mało przyjemnych chwilach i choć na chwile pojawił się uśmiech na ich twarzach. Niejednokrotnie jest tak, że podczas leczenia szpitalnego nasi mali pacjenci mają okazję w większym stopniu okazję, aby poczytać lub posłuchać opowieści. Uzupełnienie zasobów bibliotecznych zawdzięczamy Młodzieżowemu Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Przekazanie zbiorów odbyło się 17 grudnia w obecności organizatorów akcji oraz kierownik Oddziału Klinicznego Pediatrii prof. dr hab. n. med. Anny Obuchowicz. Nie mogło zabraknąć oczywiście naszych najważniejszych zainteresowanych, czyli małych pacjentów wraz z rodzicami.

            Akcja z czasem nabierała pędu, ksiązki zaczęły przybywać do MDK Nr 1 w Bytomiu z różnych placówek i instytucji, a także od osób prywatnych, nie tylko z okolic Bytomia. Biblioteczka Oddziału Klinicznego Pediatrii, dzięki pomocy Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu zebrała ponad tysiąc książek. Były to głównie ksiązki dla dzieci i młodzieży, bajki, baśni, encyklopedie oraz wiele komiksów i kolorowanek. Wszystkie ksiązki były bogate w kolorowe ilustracje, co najbardziej ucieszyło naszych małych pacjentów.

            Wspierali nas także inni z naszego otoczenia, dlatego szczególnie pragniemy podziękować sklepowi meblowemu „Mekona” z siedzibą w Bytomiu przy ulicy Dworcowej, którzy przekazali nam regał do przechowywania wszystkich zbiorów naszej szpitalnej biblioteczki. Do akcji włączyli się także widzowie Telewizji TVP Katowice.

            Wszystkie zbiory trafiły do dzieciaków z Oddziału Klinicznego Pediatrii, Oddziału Laryngologii Dzieci oraz Oddziału Chirurgii Dzieci. Mali pacjenci okazali wielkie zainteresowanie i ciekawość nowymi książkami, a ich uśmiech był dla nas największą radością. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wszystkie ksiązki oraz elementy do ich przechowywania. Jesteśmy pewni, że będą służyły naszym pacjentom przez wiele lat.

 

 

Świąteczne odwiedziny na oddziałach dziecięcych

Jak co roku w okresie przedświątecznym na najmłodszych pacjentów hospitalizowanych w naszym Szpitalu czekało mnóstwo atrakcji.

Z okazji mikołajek 6 grudnia br. dzieci przebywające w Oddziale Klinicznym Pediatrii otrzymały od dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 8 w Bytomiu paczki pełne kolorowych książek i zabawek.

O to by dzieci zapomniały o swoich dolegliwościach zadbali również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bytomiu, którzy 10 grudnia br. odwiedzili dzieci hospitalizowane w Oddziale Klinicznym Pediatrii, Oddziale Laryngologii Dzieci i Oddziale Chirurgii Dzieci. Największe zainteresowanie małych pacjentów wzbudził policyjny pies Sznupek, który obdarował dzieci słodyczami oraz opaskami odblaskowymi.

Z kolei 15 grudnia br. pacjentów Oddziału Klinicznego Pediatrii odwiedzili uczniowie z Koła Wolontariuszy Zespołu Policealnych Szkół Medyczno - Społecznych w Bytomiu . Poza sprezentowaniem dzieciom bajek, kolorowanek, maskotek, itp., uczniowie wciągnęli również małych pacjentów do udziału w wielu ciekawych zabawach i konkursach.

Nie zawiedli również kibice, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kibiców Klubu Polonia Bytom. 23 grudnia br. razem ze świętym Mikołajem oraz maskotką drużyny odwiedzili pacjentów Oddziału Klinicznego Pediatrii, Oddziału Laryngologii Dzieci i Oddziału Chirurgii Dzieci. Mikołaj i jego towarzysze chętnie bawili się z maluchami, obdarowując je zabawkami, słodyczami oraz drużynowymi gadżetami.

Wszystkie wizyty wywołały mnóstwo radości i uśmiechu u podopiecznych naszego Szpitala, za co bardzo dziękujemy wszystkim Mikołajom!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyżej wymienionych imprez.

 

Kwiatuszki Świętego Mikołaja

8 grudnia wolontariuszki Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości obdarowały pacjentki Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej upominkami w postaci kosmetyków. W wesołej, świątecznej atmosferze poruszone zostały także istotne tematy dotyczące każdej kobiety, między innymi konieczności wykonywania regularnych badań cytologicznych i mammograficznych aby uniknąć chorób nowotworowych. 

Więcej informacji na stronie: 

Nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wynalazczości

Prof. zw. dr hab. n. med. dr h. c. Aleksander Sieroń - Kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Wynalazczości. To prestiżowe wyróżnienie przyznaje belgijska Komisja Odznaczeń. Serdecznie gratulujemy!

 
 
 

 IV Bytomski Dzień Wcześniaka

18.11.2015 roku w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu

IV Bytomski Dzień Wcześniaka w In Corpore w Katowicach


14.11.2015 roku w Centrum Diagnostyki i Terapii IN CORPORE w Katowicach rozpoczęliśmy obchody IV Bytomskich Dni Wcześniaka. Fundacja IN CORPORE po raz kolejny zorganizowała nieodpłatne, wielospecjalistyczne konsultacje medyczne i terapeutyczne oraz warsztaty terapeutyczne dla rodzin dzieci urodzonych przedwcześnie w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu.

http://katowice.tvp.pl

16 listopada w drugim dniu obchodów IV Bytomskich Dni Wcześniaka w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 rozbrzmiał "Hymn Wcześniaków" w wykonaniu orkiestry ze Szkoły Muzycznej w Bytomiu.


zaproszenie_dzień_wcześniaka.jpg

Profesor Aleksander Sieroń konsultantem krajowym

    

Decyzją Ministra Zdrowia, prof. zw. dr hab. n. med. dr h. c. Aleksander Sieroń - Kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej oraz Ośrodka Diagnostyki i Terapii Laserowej Nowotworów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu został mianowany z dniem 30 września 2015 r. na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie angiologii. Serdecznie gratulujemy tak zaszczytnej funkcji!”

Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu

ogłasza nabór na

Specjalizację z fizjoterapii

Informacja o wynikach rozmowy
kwalfikacyjnej na specjalizację w dz. fizjoterapii
Pobierz
Dokument Word

Minister Zdrowia – prof. Marian Zembala w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu

       2 października br. Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu swoją wizytą zaszczycił Minister Zdrowia – prof. Marian Zembala, podczas którego sprawdził postępy w budowie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków. W wizytacji wzięli również udział: Wicemarszałek Senatu – Maria Pańczyk-Pozdziej, Przewodnicząca Komisji Zdrowia Sejmiku Śląskiego – Halina Bieda, Poseł na Sejm RP – Jacek Brzezinka.

       Prace przy budowie Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu są na wykończeniu. Ostatnie czynności trwają jeszcze na piętrze noworodków, którego ściany przyozdobią malunki bytomskiego artysty Macieja Kota oraz studentów ASP. Na pozostałych piętrach trwa już meblowanie pomieszczeń. Obecnie montowany jest sprzęt, przywieziono specjalistyczne łóżka oraz szafki. Wszystkie sale są dwuosobowe, kolorowe i zaopatrzone w oddzielne łazienki z pełnym węzłem sanitarnym. Dodatkowo sale operacyjne (każda w innym kolorze i z innym motywem kwiatowym) będą czyszczone za pomocą specjalnego systemu dezynfekcyjnego zakupionego za 300 tys. zł. Po zakończonym zabiegu sala będzie zamykana i dezynfekowana za pomocą gazów w celu stworzenia warunków jak najbardziej sterylnych i bezpiecznych. Jest to system, który posiadają najnowocześniejsze szpitale w Polsce. Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu od dawna wykonuje innowacyjne procedury medyczne, takie jak operacje wykonywane na płodzie w łonie matki, które teraz będą przeprowadzane w nowoczesnych warunkach lokalowych.

       Całość robi ogromne wrażenie, jednak Szpital wciąż potrzebuje wsparcia w postaci specjalistycznego sprzętu medycznego, aby Bytom mógł poszczycić się jednostką świadczoną usługi na miarę standardów panujących w krajach zachodnioeuropejskich. Minister Zdrowia podczas piątkowej wizyty zapewnił, że dołoży wszelkich starań aby pomóc nam otworzyć centrum już na gwiazdkę. 

 

Międzynarodowy Dzień Lekarza

W tym dniu pragniemy przekazać wszystkim Lekarzom pracującym w Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu oraz z nim współpracującym, najserdeczniejsze podziękowania za wiedzę, profesjonalizm, a przede wszystkim za codzienne poświęcenie oraz trud związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie naszych Pacjentów.

Jednocześnie życzymy Państwu satysfakcji z wykonywanej pracy, dalszych sukcesów zawodowych, a także pielęgnowania w sobie powołania, charakteryzującego się opanowaniem, kulturą, szacunkiem dla chorych oraz determinacją w ciągłym kształceniu.

 Ochrona Zdrowia Psychicznego

W związku z realizacją Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013 – 2020, Województwo Śląskie podjęło się realizacji filmów informacyjno – edukacyjnych dotyczących wybranych zagadnień zdrowia

psychicznego tj.:
•    Nerwica dzieci i młodzieży,
•    Nerwica osób dorosłych,
•    Depresja,
•    Depresja u osób dorosłych

Filmy dostępne są tutaj

Materiały te podejmują tematykę zaburzeń psychicznych oraz dostępnych form pomocy, udzielanym dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym w różnych placówkach na terenie województwa śląskiego. Mogą stać się wskazówką dla szerokiego grona odbiorców, szczególnie dla osób będących w grupie ryzyka zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym. Scenariusze zawierają informacje o diagnozie zaburzeń nerwicowych i depresyjnych, ich objawach, przyczynach, a także o możliwościach udzielania pomocy osobom, u których mogą one występować.

 Rośnie nowoczesne Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu

11 marca br. podczas wizytacji budowy Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu nasz Szpital gościł Panią Aleksandrę Skowronek - Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Panią Halinę Biedę - Przewodniczącą Komisji Zdrowia Sejmiku Śląskiego, Pana Jacka Brzezinkę – Posła na Sejm RP, a także Pana Marka Piekarskiego - Zastępcę Dyrektora ds. Restrukturyzacji i Ochrony Zdrowia Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Centrum powstanie w zmodernizowanym Bloku 5A i w dobudowanych obiektach na bazie Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Blok 5. Wymienione Oddziały pełnią funkcję Ośrodka III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej dla województwa śląskiego. Obecnie 70% porodów, jakie odbywają się w Klinice to porody ciąż wysokiego ryzyka. Odsetek cięć cesarskich wynosi ok. 54%, co związane jest z wysoką liczbą ciąż i porodów patologicznych. Zespół specjalistów zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wrodzonych wad rozwojowych u nienarodzonych jeszcze dzieci, opieką nad noworodkiem i jego matką, a także leczeniem chorób nowotworowych u kobiet. Dostępność świadczeń medycznych w kierunku kobiety, matki i noworodka może zadecydować o jakości życia całego społeczeństwa, szansach na przetrwanie oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu gospodarczego kraju.

Plan robót na zewnątrz budynku w większości został już zrealizowany. Aktualnie trwają prace wewnątrz budynku. Pierwsze pacjentki zostaną przyjęte już we wrześniu bieżącego roku. Źródłem finansowania jest uzyskana dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa oraz z budżetu Województwa Śląskiego, uzupełniona o środki własne Szpitala. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 20 mln zł.

Święci Mikołajowie Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu

 

Mikołajki oraz święta to okres szczególnie wyczekiwany przez dzieci. Jak co roku staramy się by był to również wyjątkowy czas dla najmłodszych pacjentów hospitalizowanych w naszym Szpitalu.

W fantastyczne humory wprowadzili dzieci aktorzy z Teatru za Jeden Uśmiech, którzy odwiedzili Oddział Kliniki Pediatrii ze spektaklem „Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz”. Niezdarny pirat Alonzo i jego papuga Alicja zabrali małych pacjentów w niezwykłą podróż w poszukiwaniu skarbu Królowej Mórz. Po drodze Alonzo i mianowane na piratów maluchy odwiedzili kilka wysp, m.in. Wyspę Wróżek, na której dzieci nauczyły pirata jak być dżentelmenem. Wspólnie odwiedzili też Wyspę Radości, gdzie odnaleźli wiele powodów do śmiechu oraz Wyspę Królewny Złośnicy. Spektakl uczył maluchy, że warto pomagać innym, a radość można czerpać z wielu źródeł, nawet tych najmniejszych i nie tylko tych materialnych. Na zakończenie każdy otrzymał mały prezent i mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z piratem Alonzo i Królową Mórz.

Z kolei 5 grudnia br. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bytomiu, a także uczniowie Zespołu Szkół Administracyjno - Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu odwiedzili dzieci przebywające w Oddziale Klinicznym Pediatrii, Oddziale Laryngologii Dzieci i Oddziale Chirurgii Dzieci. Małych pacjentów przywitał policyjny pies Sznupek, obdarowując ich słodyczami. Natomiast policjantka uczyła dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze. Spotkanie uświetniły również jasełka w wykonaniu uczniów bytomskiej szkoły. Opowiadaną historię przeplatali kolędami, a na koniec złożyli wszystkim życzenia świąteczne, przede wszystkim powrotu do zdrowia.

Jak co roku najmłodszych pacjentów odwiedzili uczniowie Zespołu Policealnych Szkół Medyczno - Społecznych w Bytomiu wraz z Mikołajem. 16 grudnia br. uczniowie przeprowadzili wiele konkursów i zabaw dla dzieci oraz obdarowali je maskotkami.

Również studenci Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA POLAND oddział IMFSA – Śląsk postanowili odwiedzić dzieci 17 grudnia br. Wizyta przyszłych lekarzy odbyła się w ramach akcji „Miś pod szpitalną choinkę”. Pomocnicy świętego Mikołaja obdarowali pacjentów drobnymi upominkami.

O to by dzieci zapomniały o swoich dolegliwościach zadbali również piłkarze i kibice Klubu Polonia Bytom. Razem ze świętym Mikołajem oraz maskotką drużyny odwiedzili hospitalizowane dzieci w Oddziale Klinicznym Pediatrii, Oddziale Laryngologii Dzieci i Oddziale Chirurgii Dzieci. Mikołaj i jego towarzysze chętnie bawili się z maluchami, obdarowując ich przy tym prezentami, m.in. zabawkami i słodyczami.

Wszystkim Świętym Mikołajom, którzy również w tym roku pamiętali o naszych podopiecznych, dziękujemy za rozweselenie każdej dziecięcej buzi! Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji fotograficznej z wyżej wymienionych imprez.

Teatr za Jeden Uśmiech

 

Wizyta Sznupka

"Medyk"

"Miś pod szpitalną choinkę"

 

Polonia Bytom

PZU wspiera zdrowie Pacjentów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu

       Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej został zasilony w nowoczesny System „MONAKO” - Wielostanowiskowy System Nadzoru Położniczego. Jego zakup dofinansowano ze środków prewencyjnych PZU S.A.

        Dzięki systemowi centralnego nadzoru położniczego „MONAKO” ciężarne pacjentki i ich nienarodzone maluchy mają zapewnioną stałą i kompleksową opiekę. Umożliwia to dynamiczna prezentacja krzywych KTG rejestrowanych równocześnie u wielu pacjentek oraz ich obiektywna i powtarzalna automatyczna analiza wspomagająca personel medyczny i zwiększają efektywność procesu monitorowania. Wyniki prowadzonej na bieżąco analizy są natychmiast dostępne do interpretacji klinicznej, pozwalając na wczesne wykrywanie wewnątrzmacicznego zagrożenia płodu.

       Dr n. med. Dariusz Grzonka, Ordynator Sali PorodowejOddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej wyjaśnia -System monitorowania zapisów KTG służy do wielokierunkowego monitorowania dobrostanu płodu, zarówno w czasie ciąży, jak i w trakcie zagrożonego porodu, szczególnie w sytuacjach przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych. System kardiotokograficzny w sposób precyzyjny analizuje zapis pod względem ilości ruchów płodu odczuwanych przez pacjentkę, jedna z głowic „kardio” kontroluje wychylenia czynności akcji serca płodu, z kolei druga głowica –„toko” rejestruje czynność skurczową macicy, stąd nazwa powstałego w ten sposób zapisu kardiotokografia.

       System ten jest wyjątkowy również dzięki zastosowaniu architektury modułowej, co pozwala na jego rozbudowywanie poprzez dodawanie kolejnych stacji monitorujących, w rezultacie umożliwiając współpracę z dowolną liczbą kardiotokografów. Zapisy z wszystkich stacji monitorujących i informacje wprowadzane przez obsługę są przesyłane do wspólnej bazy danych poprzez lokalną sieć komputerową szpitala. Każda stacja pozwala na podłączenie do 16 kardiotokografów i jednoczesne wyświetlanie rejestrowanych przez nie sygnałów. Pozwala to jednej osobie skutecznie nadzorować wiele pacjentek, zapewniając tym samym maksymalną efektywność i wysoki standard opieki.

Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy firmie PZU S.A.!


III Bytomski Dzień Wcześniaka


13 listopada po raz trzeci Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu organizował Bytomskie Obchody Dnia Wcześniaka. Tradycja ta ma na celu uświadomienia, że problemy dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców są ważne i możliwe do rozwiązania. W Polsce co roku rodzi się 28 tys. wcześniaków. Problem ten dotyka sfery społecznej, medycznej, psychologicznej, socjoekonomicznej.

Tego dnia wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać wykładów edukacyjnych m.in.: prof. dr hab. n. med. Anity Olejek – kierownika Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, dr n. med. Heleny Sławskiej – ordynatora Oddziału Noworodków bl. 5 oraz dr n. med. Iwony Sosnowskiej – Wieczorek – dyrektor współpracującego z naszym Szpitalem Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore w Katowicach. Swoim doświadczeniem podzieliła się także mama przedwcześnie urodzonych trojaczków.

W Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu funkcjonuje Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Ma on III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Wcześniakiem jest każde dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Obecnie ratuje się życie już w 23 tygodniu ciąży. Im mniejsze dziecko, tym więcej opieki wymaga i tym większe jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Najmniejsze wcześniaki przebywają w naszym Szpitalu nawet dwa, trzy miesiące, te urodzone w 36 tygodniu ok. tygodnia, choć nie jest to regułą, gdyż każdy przypadek jest indywidualny. Podstawowym kryterium oceny jest dojrzałość dziecka. Zazwyczaj opuszcza Szpital, kiedy wyniki są zadowalające, tzn.: waży przynajmniej 1,8 - 2,2 kg i odpowiednio przybiera na wadze, nie ma problemów z oddychaniem i utrzymaniem odpowiedniej ciepłoty ciała w łóżeczku, nie ma bezdechów, potrafi sam jeść koordynując ssanie i połykanie.

Uwieńczeniem obchodów było uroczyste przekazanie przez Miasto Bytom kwoty 240 ty. zł na zakup sprzętu medycznego do trzech klinik naszego Szpitala. Zakupiony z dotacji aparat EEG zasili Oddział Kliniczny Pediatrii, a system neuromonitoringu przekazany zostanie na potrzeby Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Endokrynologicznej. Z kolei Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej przekazane zostaną pompy infuzyjne, kardiomonitory i fotele ginekologiczne.

Dodatkowo klinika prowadzona przez prof. dr hab. n. med. Anitę Olejek wzbogaciła się w nowoczesny system nadzoru okołoporodowego Monaco, którego koszt został pokryty ze środków otrzymanych od firmy PZU S.A. oraz środków własnych Szpitala.

Uroczystości uświetnił występ muzyczny dzieci z klasy Małgorzaty Grząby pt.: „Kolorowy świat”, a także wystawa zdjęć i prac malarskich pacjentek przygotowana przez Martę Hawlicką i Dorotę Siebiatę – Tomczyk.


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości.

 

VII Śląska Jesień ze Zdrowiem – czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

       VII Śląska Jesień ze Zdrowiem to kolejna odsłona corocznej akcji prozdrowotnej, która ma na celu promowanie badań profilaktycznych oraz zdrowego trybu życia. Po raz kolejny współorganizatorem przedsięwzięcia był Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu.

       W ramach „VII Śląskiej Jesieni ze Zdrowiem” 26 września 2014 roku w Centrum Handlowym AGORA stanęło „miasteczko zdrowia”, w którym między godz. 11:00 a 14:00 każdy mógł bezpłatnie skorzystać z badań oraz porad specjalistów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. Uczestnicy mogli zaczerpnąć porad dermatologa i pedagoga zdrowia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość wykonania badania EKG oraz badań podstawowych t.j. pomiar ciśnienia. W ramach programu chętni mogli skorzystać również z konsultacji ze specjalistami ds. rehabilitacji wraz z leczeniem polem magnetycznym, które przynosi ulgę w leczeniu bólu oraz zmian zwyrodnieniowych, a także badania stóp za pomocą podoskopu, które wykonywali pracownicy Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych przy Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Dodatkowo trwały zapisy do Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa, a doświadczona położna udzielała porad dotyczących pielęgnacji noworodka. W sumie blisko 1000 osób w tym dniu skorzystało z bezpłatnych badań i konsultacji.

       Akcja „VII Jesień ze Zdrowiem” przeprowadzona była również w Tarnowskich Górach. Jesienne miasteczko zdrowia zawitało w tarnogórskiej hali targowej 3 października 2014 roku. Z kolei 7 października 2014 roku w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach odbyła się masz św. w intencji chorych na raka i ich rodzin. Następnie uczestnicy wzięli udział w Marszu Różowej Wstążki, którego meta znalazła się w Tarnogórskim Centrum Kultury. Wszyscy chętni po raz kolejny mogli skorzystać z oferowanych badań oraz specjalistycznych porad medycznych. Przed budynkiem stanął również mammobus, w którym kobiety mogły bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Archiwum aktualności

 

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego dzień 10 października ustaliła Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Szacuje się, że na całym świecie na zaburzenie psychiczne cierpi ponad 450 milionów ludzi. Zaburzenia psychiczne przyczyniają się do zachwiania relacji w rodzinie, pogorszenia sytuacji w pracy, zerwania więzi społecznych. Często osoba z zaburzeniami psychicznymi jest izolowana przez środowisko. Późna diagnoza, brak właściwej opieki medycznej i społecznej, to główne problemy dotyczące ochrony zdrowia psychicznego. Brak wiedzy na temat chorób psychicznych, nietolerancja oraz strach powodują, że bliscy odsuwają się od chorego.

Tymczasem dzięki współczesnej medycynie osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi mogą świetnie funkcjonować, ale muszą otrzymać odpowiednie wsparcie. Obok odpowiednio dobranej terapii potrzebna jest empatyczna, otwarta na edukację, wspierająca rodzina, która może pomóc choremu prowadzić ustabilizowany tryb życia, znacząco przyczyniając się do mniejszej liczby nawrotów i łagodnego przebiegu choroby.

Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego zawiera zapis: „uznając ,że zdrowie  psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązku państwa nałożyła na samorządy wojewódzkie, powiatowe i gminne zadania określone w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego”.

 

mgr Dorota Siebiata - Tomczyk

Pedagog Zdrowia

Zachęcam do zapoznania się z drugim wydaniem Przewodnika Informacyjnego pn. Dostępne Formy Opieki Zdrowotnej, Pomocy Społecznej i Aktywizacji Zawodowej dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Województwie Śląskimopracowanym przez Samorząd Województwa Śląskiego.

 

Biała sobota dla Rodziny

 

 Niedawno został uruchomiony rządowy program dla rodzin wielodzietnych „Karta Dużej Rodziny”, która uprawnia do korzystania z ulg i zwolnień w dostępie do kultury, rekreacji i sportu oraz innych dóbr i usług na preferencyjnych warunkach. W naszym województwie program realizowany będzie w ramach projektu „Śląskie dla rodziny – Karta Dużej Rodziny”. Do przedsięwzięcia przyłączyło się już kilkanaście instytucji publicznych, firm, organizacji pozarządowych w tym Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu.

Biała sobota
W ramach projektu „Śląskie dla rodziny – Karta Dużej Rodziny” 20 września 2014 roku (sobota) zapraszamy użytkowników Karty, a także wszystkich chętnych mieszkańców regionu do wzięcia udziału w akcji prozdrowotnej organizowanej przez Szpital Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Tego dnia między godziną 9:00 a 13:00 na terenie Bloku Nr 2 (parter) uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz specjalistycznych porad lekarskich. Będzie można m.in. wykonać badanie EKG oraz zmierzyć poziom ciśnienia we krwi. Kobiety będą mogły skorzystać z badań oraz konsultacji ginekologicznych. Odbędzie się również specjalnie spotkanie informacyjno-konsultacyjne w Bytomskiej Szkole Świadomego Rodzicielstwa. Dodatkowo uczestnicy będą mogli zasięgnąć porady dermatologicznej. Chętni będą mogli skorzystać również z badania stóp za pomocą podoskopu oraz skonsultować się ze specjalistą z Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych. 

„Karta Dużej Rodziny”
Warto wiedzieć, że Karta Dużej Rodziny skierowana jest do rodzin wielodzietnych, wychowujących troje i więcej dzieci. Dokument wydawany jest bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny na podstawie złożonego wniosku. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18stego roku życia lub do ukończenia nauki (również studiów), maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia karta przysługuje  na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Aktualizowany na bieżąco katalog ulg i zniżek znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.rodzina.gov.pl (należy wybrać zakładkę „Duża Rodzina”). Realizowany w naszym regionie projekt „Rodzina szansą – Śląska Karta Dużej Rodziny” ma na celu wzmocnienie i wsparcie rodzin, w tym wielodzietnych z województwa śląskiego w wypełnianiu fundamentalnych zadań – przygotowania dzieci do życia w społeczeństwie, zapewnienia odpowiedniego poziomu życia i poczucia bezpieczeństwa, wykształcenia świadomości narodowej oraz przekazania informacji o języku i kulturze. W Bytomiu szczegółowe informacje o programie uzyskać można:

Biuro Organizacji Pozarządowych
Urząd Miejski w Bytomiu
Rynek 26/5
3+@um.bytom.pl

 

Postępy w budowie Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu

 

W 28 sierpnia br. na placu budowy pojawiła się delegacja z Wicewojewodą Śląskim Andrzejem Pilotem na czele. Celem wizyty była kontrola postępów budowy Śląskiego Centrum Perinatologii i Chirurgii Płodu na bazie Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej oraz Oddziału Noworodków Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu.

 

Jest to kluczowy projekt z punktu widzenia rozwoju Szpitala jako jednostki sektora finansów publicznych, wkomponowując się w strategię kraju, regionu i rynku lokalnego. W związku z tym, iż powyższe komórki organizacyjne pełnią funkcję Ośrodka III stopnia referencyjności opieki położniczej i neonatologicznej dla województwa śląskiego, ponad 70% porodów, jakie odbywają się w Klinice to porody ciąż wysokiego ryzyka. Aktualny odsetek cięć cesarskich wynosi ok. 54%, co związane jest z wysoką liczbą ciąż i porodów patologicznych. Dostępność świadczeń medycznych w kierunku kobiety, matki, noworodka może zdecydować o jakości życia całego społeczeństwa i szansach na przetrwanie oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu gospodarczego kraju. Źródłem finansowania  jest uzyskana dotacja celowa z budżetu państwa oraz z budżetu Województwa Śląskiego, uzupełniona o środki własne Szpitala. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 19,5 mln zł.

 

Dzień Dziecka


Na to święto maluchy czekają z niecierpliwością. Szczególnie mali bohaterowie walczący z chorobą zasługują na uprzyjemnienie czasu spędzonego na oddziałach szpitalnych. Z tej okazji, 31 maja na najmłodszych pacjentów Katedry i Oddziału Klinicznego Pediatrii czekała wielka niespodzianka. Dzieci odwiedzili przedstawiciele grupy społecznej „Bytomianie”, którzy podarowali im kolorowanki „Mali Bytomianie”. Kolorując, można poznać bogatą historię Bytomia, tajemnicze zabytki, urokliwe miejsca i ciekawych ludzi związanych miastem. Autorem rysunków jest Krzysztof Boruszewski. Za przekazane dzieciom upominki serdecznie dziękujemy!

 

Jerzy Buzek gościł w szpitalu

Profesor Jerzy Buzek, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego,
odwiedził 13 maja Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu. Spotkanie zakończyło
obchody 125-lecia naszej placówki. Było również okazją do podsumowania
dziesięciu lat Polski w Unii Europejskiej.

Prof. Jerzy Buzek zaznaczył, że od 2004 roku otrzymaliśmy z polityki spójności ponad 82 mld euro. Pieniądze, które dostaliśmy, ponad trzykrotnie przewyższyły sumę naszych składek członkowskich. Dzięki nim nadrobiliśmy zaległości cywilizacyjne i aktywnie włączyliśmy się w budowanie konkurencyjnej gospodarki. Zaznaczył również, że środki unijne zmieniły obraz polskich szpitali. Podczas spotkania z pracownikami wyjaśnił, że szansą rozwoju palcówek medycznych w najbliższych latach będzie program Horyzont 2020. To największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet to ponad 77 mld euro. Najważniejszym założeniem programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.
Podczas spotkania Kornelia Cieśla – dyrektor naczelna naszego szpitala, opowiedziała o planowanych inwestycjach w placówce. Jedną z nich jest Centrum Medycyny Fizykalnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów, które powstaje z inicjatywy prof. dr. hab. n. med. dr. h. c. Aleksandra Sieronia. W ośrodku w pełnym zakresie byłyby wykorzystywane metody fizyczne. Kornelia Cieśla zaznaczyła, że nasz szpital jest jedyną placówką w kraju, gdzie stosuje się na tak szeroką skalę zabiegi
fizykalne w wykrywaniu nowotworów.
Dyrektor szpitala przedstawiła również plany utworzenia Śląskiego Centrum Perinatologii, Neonatologii i Chirurgi Płodu. Przypomniała, że celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie śmiertelności noworodków w województwie śląskim. Centrum perinatologii zapewni matkom kompleksową opiekę w jednym miejscu. Opieka spełniać będzie najwyższe standardy, dzięki wysokiej klasy specjalistom oraz nowoczesnej aparaturze medycznej. W Centrum powstaną cztery trakty porodowe i około dwudziestu stanowisk intensywnej terapii dla noworodków.

 

VI Śląska Wiosna ze Zdrowiem

       Kilkaset osób skorzystało z bezpłatnych badań oraz konsultacji lekarskich w Miasteczku Zdrowia, które 11 kwietnia rozstawiono w Centrum Handlowym AGORA w Bytomiu. Akcja odbyła się w ramach VI edycji Śląskiej Wiosny ze Zdrowiem. Wydarzenie zorganizowała Barbara Dziuk – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Bytomiu.

       W Miasteczku Zdrowia między godz. 10:00 - 14:00 można było wykonać badanie wad postawy oraz badanie stóp za pomocą podoskopu, pod nadzorem mgr Joanny Pierścieńskiej - specjalisty z Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych przy Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Bytomiu. Odpowiednie ćwiczenia pomagali dobrać fachowcy z Działu Rehabilitacji: Pani mgr Ilona Wawrzos oraz Justyna Wysłużal. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również badania profilaktyczne takie jak pomiar ciśnienia i badanie EKG wykonywane przez Panią Mariolę Szewczyk. Konsultacji z zakresu kardiologii oraz medycyny pracy udzielał dr n. med. Leszek Jagodziński. Ponadto przyszłe i obecne mamy mogły skorzystać z porad udzielanych przez mgr Dorotę Siebiatę – Tomczyk, Pedagoga Zdrowia z nowoczesnej Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa.

       Spośród innych atrakcji klienci Agory mogli skorzystać z porad okulistycznych oraz zabiegów kosmetycznych wykonywanych przez uczennice Zespołu Policealnych Szkół Medyczno – Społecznych. Dodatkowo można było zakupić ekologiczną żywność, a także prace plastyczne wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Bytomiu.

       Celem akcji jest promowanie działań profilaktycznych połączonych z ekologią. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Rozkwitnij na Wiosnę”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Prezydenta Miasta Bytomia – Damian Bartyla.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Wiosenne porządki w Gabinecie Małego Dziecka

       Odnowiony Gabinet Małego Dziecka oddano 31 marca do użytku najmłodszych pacjentów Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu. Remont był możliwy dzięki życzliwości Fundacji ING Dzieciom.

       Inicjatorką całego zamieszania jest Pani Aneta Rastawicka. Widząc potencjał
w kadrze Działu Rehabilitacji, postanowiła zgłosić nasz Szpital do konkursu prowadzonego przez Fundację ING Dzieciom, którego nagrodą był generalny remont. Pani Aneta jest jedną
z mam, której pociecha korzysta z rehabilitacji. Wierzymy, że w obecnych warunkach trudny czas powrotu do zdrowia będzie przyjemniejszy.

       Nowy Gabinet Małego Dziecka zyskał większe pomieszczenie. Wymieniono w nim podłogę oraz pomalowano ściany, na których zagościły bajkowe postacie. Dodatkowo gabinet został doposażony w meble a także sprzęt rehabilitacyjny. Aktualnie Gabinet Małego Dziecka znajduje się w Bloku nr 6, parter, gabinet 4. Jest on atrakcyjnie zaaranżowany i odpowiednio wyposażony.

       Dyrekcja oraz personel Działu Rehabilitacji serdecznie dziękuje za okazane wsparcie Pani Anecie Rastawickiej oraz Fundacji ING Dzieciom.

W dniu 12 marca 2014 roku nasz Szpital otrzymał Certyfikat Akredytacyjny. Prestiżowe wyróżnienie wręczył na ręce pani Dyrektor Kornelii Cieśli, prof. Rafał Niżankowski, przewodniczący Rady Akredytacyjnej przy Ministrze Zdrowia. Tym samym nasz szpital dołączył do elitarnych Szpitali w Polsce posiadających to prestiżowe wyróżnienie

 

Jednocześnie w dniu 12 marca 2014 roku Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu został uhonorowany Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którą podczas Gali Jubileuszu 125-lecia Szpitala wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak.

 

   

Serdecznie dziękujemy za złożone życzenia i gratulacje z okazji Jubileuszu 125 – lecia Szpitala Specjalistycznego Nr 2


 

Jubileusz 125-lecia

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe Gali Jubileuszowej 125-lecia Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu
 
 

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Dnia Kobiet 8 marca 2014 roku, które odbędą się w Bytomskim Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek 1. Obchody są częścią Ogólnopolskiej Kampanii "Razem zadbajmy o piękno i zdrowie", której współorganizatorem jest Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu.  Od godz. 14:00 do 18:00 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistów Szpitala w ramach tzw. "miasteczka zdrowia", m.in.:

 • Badanie wad postawy oraz badanie stóp za pomocą podoskopu, wykonane przez specjalistę z Zakładu Przedmiotów Ortopedycznych i Środków Pomocniczych,
 • Konsultacje z Pedagogiem Zdrowia oraz możliwość zapisania się do nowoczesnej Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa,
 • Leczenie lampą Bioptron, elektroterapia, ćwiczenia równoważne, test wstań i idź dla osób starszych - wszystkie badania zostaną przeprowadzone przez specjalistów z Działu Rehabilitacji.
Z kolei od godz. 18:00 rozpocznie się Międzynarodowy Koncert. Obowiązuje wstęp wolny. Impreza odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bytom - Damiana Bartyli oraz Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego - Barbary Dziuk.

 Obchody Światowego Dnia Wcześniaka

Dnia 15.11.2013r Szpital Specjalistyczny Nr2 w Bytomiu obchodził uroczystość Światowego Dnia Wcześniaka. Gościliśmy znakomitych gości a także Rodziców oraz Dzieci. Oddział noworodkowy otrzymał w prezencie od Urzędu Miasta Bytomia kardiomonitor. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac pt. "Dziecko" oraz wystawa zdjęć "Wcześniak", przygotowanych przez Martę Hawlicką i Andrzeja Kawczyka.

Zdjęcia autorstwa Kaziemierza Wojtaszka

Podświetlenie wystawy - Gambit Gliwice

Całkiem niedawno, bo jeszcze w latach 80. i 90., przychodząc na świat wcześniaki miały nikłe szanse na przeżycie. Dziś rozwój medycyny, coraz większa świadomość tego, jak się nimi opiekować, możliwość korzystania z zaawansowanego sprzętu medycznego, sprawiają, że próg przeżywalności wcześniaków obniża się. I to właśnie o przedwcześnie urodzonych maluchach z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a także kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu, rozmawia Jadwiga Woźnikowska.

Radio Katowice - Radiowy poradnik medyczny - Wcześniaki

Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa

Czytaj więcej 

 

W związku z obchodzonym Świętem Diagnosty Laboratoryjnego, który obchodzimy w dniu 27 maja 2013 roku, składam najserdeczniejsze podziękowania dla wszystkich diagnostów laboratoryjnych pracujących w naszym Szpitalu za serce, cierpliwość oraz wysiłek jaki wkładacie na co dzień w swoją jakże trudną pracę z pacjentem.

Zawód diagnosty laboratoryjnego jest jednym z czterech medycznych zawodów zaufania publicznego, obok lekarza, farmaceuty i pielęgniarki, czynnie uczestniczącym w procesie diagnostyczno-leczniczym.

Medyczna diagnostyka laboratoryjna to jedno z najważniejszych  i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta; nawet 70% decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań diagnostycznych. Badania diagnostyczne często pokazują pierwsze dowody istnienia choroby lub powikłań leczenia.

 

Jednocześnie życzę wszelkiej pomyślności w realizacji celów życiowych i pasji zawodowej.

Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu otrzymał nagrodę „Gazele Biznesu” w kategorii - najdynamiczniej rozwijających się firm.

     Tytuł Gazela Biznesu otrzymują przedsiębiorstwa, które są rzetelnymi partnerami biznesowymi i należą do najaktywniej funkcjonujących marek spośród przedsiębiorstw mających decydujący wpływ na stan gospodarki i poziom życia Polaków. Temu renomowanemu i uznanemu w świecie biznesu wydarzeniu przyświeca idea promocji dynamicznie rozwijających się w Polsce przedsiębiorstw. Coroczny ranking, który prowadzony jest już od 2000 roku, prezentuje przedsiębiorstwa, które rozwijając się potrafią wywalczyć sobie bardzo dobrą pozycję na rynku. Ranking prowadzony jest wspólnie przez redakcję „Pulsu Biznesu” oraz Coface Poland, która odpowiedzialna jest za weryfikację danych finansowych zgłoszonych przedsiębiorstw. Z roku na rok w rankingu przybywa przedsiębiorstw. W pierwszym roku rankingu na liście najbardziej dynamicznie rozwijających się firm znalazło się 300 przedsiębiorców, w 2006 zakwalifikowanych było ponad 3400. Wyjątkowość tego rankingu polega na tym, że znajdują się w nim firmy sprawdzone, a najważniejszym kryterium doboru firm jest szybki i stały rozwój. Gazele Biznesu to firmy, które poprzez dynamiczny rozwój i aktywną działalność wyprzedzają swoich konkurentów. Cechą Gazeli jest nieskazitelna biznesowa reputacja.Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu dynamiką rozwoju, osiąganymi celami oraz wiarygodnością biznesową potwierdził, że w pełni zasługuje na tytuł „Gazeli Biznesu”.W wyniku tego otrzymaliśmy certyfikat i liczne gratulacje znajdując się w efekcie wśród 4342 firm z całej Polski, które dzięki racjonalnej działalności ostatnich trzech lat udowodniły, że zasłużyły na miano najbardziej dynamicznie rozwijających się jednostek. Ta prestiżowa nagroda świadczy o dużej dojrzałości i wysokich predyspozycjach wszystkich pracowników Szpitala jako zespołu potrafiącego współpracować i osiągać dobre efekty. Dlatego możemy wspólnie cieszyć się tak zaszczytnym wyróżnieniem.

 

V Śląska Jesień ze Zdrowiem

Zapraszamy na V Śląską Jesień ze Zdrowiem pod honorowym Patronatem Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli organizowaną przez Panią Barbarę Dziuk, radną Sejmiku Województwa Śląskiego, Państwowy Inspektorat Sanitarny w Bytomiu, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu, która  rozpoczyna się 25.09.2013r. Biegiem po Zdrowie o godz. 11.00, w Bytomskim Parku Miejskim organizuje bieg rekreacyjny w ramach projektu TOB3CIT ,,Odświeżamy nasze miasta”

W związku z powyższym serdecznie zapraszamy młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w tej promującej zdrowy styl życia imprezie plenerowej. 

Regulamin konkursu wraz z oświadczeniem rodzica uczestnika niepełnoletniego  oraz plakatem reklamowym znajdą Państwo na stronie:  http://www.psse.bytom.pl/biegpozdrowie.html

Telefon kontaktowy: Sekcja Oświaty Zdrowotnej 397 66 23

Szpital dla dzieci

W Dzień Dziecka uśmiech powinien gościć na twarzy każdego malucha. Również Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu zadbał o to by nie zabrakło go na twarzach naszych najmłodszych podopiecznych. Życzenia zdrowia i wspólne zabawy w ostatnim czasie charakteryzowały Katedrę i Oddział Kliniczny Pediatrii w bloku nr 3.

Cykl zabaw rozpoczęła Wioska Indiańska, która rozbiła swoje namioty 25 maja 2013 r. Dzieciom bardzo przypadły do gusty autentyczne zabawy, tańce i śpiewy Indian północnoamerykańskich, w których chętnie wzięli udział. Za organizację imprezy serdecznie dziękujemy Indianom z Grupy Preria w Jaworznie.

Z kolei 29 maja 2013 r. dzięki pedagogom oraz uczniom Zespołu Policealnych Szkół Medyczno - Społecznych w Bytomiu mali pacjenci mogli się zmierzyć w konkursach sprawnościowych. Prowadzone przez uczniów gry i zabawy były dostosowane do wieku uczestników, by każdy mógł brać w nich udział. Niezwykłą niespodzianką dla pacjentów oddziału dziecięcego były upominki w postaci maskotek, kolorowanek oraz bajek na płytach CD. Zarówno kadra pedagogiczna jak i uczniowie „MEDYKA” po raz kolejny nie zawiedli najmłodszych pacjentów naszego Szpitala.

Pediatria została również obdarowana prezentami 5 czerwca 2013 r. za pośrednictwem Barbary Dziuk - Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego. W ramach darowizny Katedra i Oddział Kliniczny Pediatrii zostały zasilone w piłki rehabilitacyjne, które będą służyły do leczenia wad układu kostnego. Natomiast dzieciom uprzyjemniono czas za pomocą projekcji kultowych bajek „Bolek i Lolek”.

Dzień Dziecka organizowany jest na oddziale dziecięcym od kilku lat i stał się już wyjątkową szpitalną tradycją. Wszystkim wspaniałym ludziom, którzy również w tym roku pamiętali o naszych podopiecznych, dziękujemy za rozweselenie nawet najsmutniejszej buzi! Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji fotograficznej z wyżej wymienionych imprez.

Wioska Indiańska

 

Zespół Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych w Bytomiu

 

Darowizna dla Katedry Oddziału Klinicznego Pediatrii

 

Inteligentna Medycyna – Konferencja pt. „Nowotwory i choroby cywilizacyjne wyzwaniem dla współczesności”

O tym, że zdrowie jest najważniejsze nikogo nie trzeba przekonywać. Nic, więc dziwnego, że piąta odsłona Śląskiej Wiosny ze Zdrowiem okazała się dużym sukcesem.
V Śląska Wiosna ze Zdrowiem to akcja prozdrowotna zorganizowana przez Barbarę Dziuk - Radną Sejmiku Województwa Śląskiego we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu.

21 maja 2013 r. o godz. 11:00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu odbyła sie pierwsza Konferencja Samorządowa pt.: „Nowotwory i choroby cywilizacyjne wyzwaniem dla współczesności”. Spotkanie to rozpoczęło cykl naukowych konferencji pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia. Podczas konferencji uczniowie bytomskich szkół mogli posłuchać następujących wykładów:

 • „Zmiany w życiu współczesnego człowieka i ich oddziaływanie na jego zdrowie” – mgr Kornelia Cieśla – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.
 • „Rola wody w funkcjonowaniu organizmu człowieka” – prof. dr hab. n. med. Anita Olejek – Ordynator Katerdy i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa
  i Ginekologii Onkologicznej,
 • „Nowoczesne techniki w onkologii” – prof. zw. dr hab. n. med. ds h. c. Aleksander Sieroń – Ordynator Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny, w którym wzięli udział wyżej wymienieni wykładowcy oraz Dietetyczka Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu – Barbara Froncek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

 

 W Światowym Dniu Walki z Rakiem Szpital Specjalistyczny Nr 2 została otwarta nowa pracownia mammograficzna

Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu włączył się do walki z rakiem piersi uruchamiając pracownię mammograficzną.

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego zakupiono mammograf wart 529 tys. złotych (Urząd Marszałkowski przyznał dotację w wysokości 500 tys. złotych).

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi on około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory występujące u Polek. - Programprofilaktyki kierowany jest do pań w wieku od 50 do 69 roku życia, które przez ostatnie dwa lata nie miały przeprowadzonego badania mammograficznego . Bezpłatne badania można będzie przeprowadzić w Zakładzie Radiologii Lekarskiej ( blok nr 6). Zgłaszając się na mammografię nie potrzebujemy skierowania od lekarza. Z tego badania w 2011 roku skorzystało 1 tys. 405 pacjentek, z czego do dalszej pogłębionej diagnostyki skierowano 103 pacjentki. Mamy nadzieję, że nowoczesna pracownia zachęci pacjentki do udziału w badaniach profilaktycznych.

Światowy Dzień Wcześniaka, wystawa fotografii dzieci przedwcześnie urodzonych

 

Program spotkania
Program Dzień Wcześniaka.doc 
Dokument Microsoft Word [331.5 KB]