Drukuj
Adam

Otwarcie Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa

Uroczystym przecięciem wstęgi zainaugurowano 16 września w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 działalność Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa, pierwszej tego typu placówki w regionie. Przyszli rodzice znajdą się tutaj pod fachową opieką zespołu wybitnych specjalistów i ekspertów, którym kierować będzie prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. W trakcie zajęć rodzice nie tylko przygotują się do porodu, ale uzyskają też fachową pomoc w pierwszych miesiącach życia noworodka.

Nowoczesna formuła

Goście, wśród których byli m.in.: Justyna Misiołek - małżonka Senatora RP Andrzeja Misiołka, Żaneta Kostroń, Damian Bartyla - prezydent Bytomia oraz jego zastępcy Anna Latacz i Henryk Bonk, Grzegorz Nowak - dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Jolanta Pietrzak-Wolny - zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Nad Systemem Opieki Zdrowotnej Urzędu Wojewódzkiego, Barbara Dziuk - radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Jolanta Wąsowska - dyrektor Państwowego  Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Teresa Przygoda - dyrektor  Wojewódzkiego Komitetu Stowarzyszenia Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia w Katowicach, Hanna Paszko - zasłużona pielęgniarka, literatka i zdobywczyni tytułu „Człowieka roku 2012 w  mieście Bytomiu” w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”, ks. Wiesław Grabski - kapelan szpitalny, a także kierownicy klinik, ordynatorzy, pielęgniarki i pracownicy naszego szpitala, podczas spotkania zapoznali się ze specyfiką działalności szkoły.

W trakcie uroczystej inauguracji działalności szkoły dla licznie zebranych gości wystąpiły dzieci z klasy skrzypiec prof. Małgorzaty Grząby
Zebrani mieli okazję zobaczyć również film „Odyseja życia”, przedstawiający rozwój płodu ludzkiego, jego kolejne fazy od poczęcia, aż do narodzin, a także wysłuchać prelekcji na temat świadomego rodzicielstwa dr Katarzyny Herdy-Płonka.

 

Drugie urodziny Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa

Drugą rocznicę powstania Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa obchodzić będziemy 16 września. Dwa lata temu prezydent Bytomia Damian Bartyla, prof. dr hab. n. med Anita Olejek oraz dyrektor Szpitala mgr Kornelia Cieśla uroczystym przecięciem wstęgi zainaugurowali działalność Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa.

Przez dwa lata edukację podjęło 260 rodzin, dla każdej rodziny odbyły się 230 spotkania, 120 rodzin zdecydowało się na poród w naszym Szpitalu.

Program zajęć w BSŚR adresowany jest do kobiet między 20-26 tygodniem ciąży. Zajęcia składają się z 11 spotkań, które obejmują zajęcia teoretyczne i praktyczne. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają 2-3 godziny. Nasz program zajęć jest zgodny z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, natomiast ćwiczenia dostosowane są do każdego trymestru ciąży.

Do głównych zadań naszej Szkoły należy przygotowanie przyszłych rodziców do pełnienia świadomych ról wychowawczych, zwiększenie wiedzy o rozwoju fizjologicznym i psychicznym dziecka oraz przeciwdziałanie zaburzeniom emocjonalnym, występującym podczas ciąży i porodu, a które mogą utrudniać w znacznym stopniu radość z rodzicielstwa.

W ramach BSŚR proponujemy jej uczestnikom - przyszłym matkom i ojcom - zajęcia zwiększające wiedzę na temat: fizjologicznych mechanizmów ciąży, porodu i połogu (lekarze, położne, seksuolog, dietetyk), zmian emocjonalnych i psychicznych towarzyszącym tym okresom (psychiatra, psycholog), jak również sposobów radzenia sobie z napięciem emocjonalnym (muzykoterapia, ćwiczenia relaksacyjne), treningi asertywnej komunikacji (psycholog), treningi funkcji wychowawczych (pedagog) oraz ćwiczenia umożliwiające nawiązanie i pogłębienie więzi z dzieckiem na etapie prenatalnym oraz zrozumienie jego potrzeb (bakoterapia, arteterapia). Zajęcia mają charakter profilaktyczny.

W skrócie przytoczę wypowiedzi pochodzące z arkusza ewaluacji BSŚR:

Na pytanie: „Co najbardziej podobało Ci się w BSŚR?”, rodzice odpowiadali: zaangażowanie personelu, otwartość na problem, a przede wszystkim zajęcia z Panią Martą Dyduch oraz Kasią Rybok, profesjonalna kadra wykładająca, duże zaangażowanie Pani Doroty Siebiaty-Tomczyk, duża ilość zajęć, super atmosfera i wspaniali ludzie, interesujący program, zajęcia z bajkoterapii i muzykoterapii, bardzo cenne wykłady ginekologów, neonatologa , psychologa i psychiatry, możliwość poznania oddziałów i pracowników tychże jednostek.

Na pytanie „Jak Państwo oceniacie ilość tematów poruszanych podczas programu?” 82% ankietowanych odpowiedziało „w sam raz”. Na pytanie „Jak oceniacie Państwo przygotowanie merytoryczne prowadzących?”, uzyskaliśmy ocenę bardzo dobrą.

Nasza Szkoła przygotowuje kobiety do aktywnego porodu w harmonii z naturą, promuje karmienie piersią, zachęca do kontaktu skóra do skóry, podejmuję tematy psychologii i pedagogiki prenatalnej.

Nadzór merytoryczny nad Bytomską Szkołą Świadomego Rodzicielstwa sprawuje Pani prof. dr hab. n. med. Anita Olejek.

Warto wiedzieć, że zajęcia prowadzi zespół specjalistów, w skład którego wchodzą: Dorota Siebiata-Tomczyk - koordynator i wykładowca BSŚR, dr Dariusz Grzonka, dr Mateusz Zamłyński, dr Sylwia Marciniak, dr Ewa Puchała, dr Ewa Wojtyna, mgr Marta Dyduch, mgr Beata Ferdyn, mgr Renata Depak, mgr Katarzyna Rybok, mgr Agnieszka Babraj, mgr Ilona Wojewódka, mgr Marta Smelcer, dr Agnieszka Skorupa, Urszula Kmieć, mgr Jagoda Sikora, mgr Marta Hawlika, mgr Aleksandra Jankiewicz.

Posiadamy również stronę internetową oraz jesteśmy aktywni na profilu społecznościowym Facebook.

Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa została powołana jako bezpłatna dla uczestników placówka profilaktyczna.

Dorota Siebiata-Tomczyk

 

Wyświetlanie IMG_2477.jpg

 

            Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa – w mojej ocenie wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodzin przygotowujących się do najpiękniejszej chwili w życiu każdej kobiety i każdego mężczyzny, czyli narodzin potomstwa. Narodziny dziecka są ulotne i przemijające, jednak ze względu na ważność wydarzenia na długo pozostają w pamięci rodziców. I to jak tę chwilę zapamiętają rodzice zależy od niezwykle istotnej atmosfery narodzin oraz od warunków i otoczenia towarzyszącym narodzinom w tym szczególnym dniu, a także od solidnego przygotowania rodziców na ten moment. Dlatego głównym celem naszej szkoły rodzenia jest przygotowanie obojga rodziców na tę piękną chwilę w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować stres związany z porodem i kontaktem z nowo narodzonym członkiem rodziny, aby otoczenie było przyjazne, znane i lubiane. Szkoła rodzenia ma nowoczesną formułę, która łączy ze sobą zajęcia teoretyczne z zajęciami praktycznymi, w których uczestniczy oboje rodziców. Ciekawym urozmaiceniem są zajęcia z muzykoterapii, fizjoterapii – np. nauka masażu, który wykonuje ojciec przyszłej mamie, arteterapii – np. malowanie brzuszków przyszłych mam, zajęcia psychologiczne, joga, pilates, relaksacja itp. To szereg warsztatów, ćwiczeń i zajęć prowadzonych przez wybitnych specjalistów przygotowujących nie tylko do porodu, ale każdego etapu związanego z pojawieniem się maleństwa na świecie; specjalistów, którzy skutecznie potrafią zwalczyć stres i lęk towarzyszący tej pięknej, aczkolwiek bardzo trudnej chwili w życiu. W mojej ocenie nasza szkoła rodzenia wychodzi znacznie poza ramy zwykłej szkoły oferując dodatkowe usługi wymienione wcześniej, które wzbogacają program i w dużym stopniu pomagają przyszłym rodzicom we współpracy z personelem medycznym, co daje efekty podczas porodu w postaci umiejętności opanowania stresu, relaksacji, umiejętnego oddychania, wsparcia niesionego przez towarzyszącego przy porodzie ojca chociażby poprzez umiejętny masaż rodzącej żony.

Myśląc o rozwoju szkoły rodzenia mamy wiele możliwości do realizacji. Marzymy, aby Bytomska Szkoła Świadomego Rodzicielstwa była przyjacielem każdej rodziny w jej codziennym funkcjonowaniu w nowej roli, tj. aby jej działalność nie kończyła się na momencie opuszczenia murów szpitala po porodzie. Chcielibyśmy stworzyć ośrodek wsparcia dla rodzin, w którym rodzice mogliby zgłosić się z każdym problemem. Zapewne w wytyczeniu kierunków rozwoju w dużym stopniu będziemy brali pod uwagę opinie rodziców, a przede wszystkim ich oczekiwania licząc, że będziemy mogli sprostać nowym wyzwaniom wyznaczonym przez współczesnych rodziców.

Kornelia Cieśla