Aparaty ortopedyczne i ortezy na kończyny dolne i górne

Wszystkie ortezy i aparat wytwarzamy indywidualnie na podstawie pobranej miary zgodnie  z zaleceniami lekarza.

Aparaty ortopedyczne wykonujemy jako szynowo-opaskowe, tulejkowe i z tworzywa termoplastycznego.

W naszej ofercie znajdują się aparaty ortopedyczne:

• Stabilizujące
  • Unieruchamiające
  • Odciążające (np. szyna Thomasa)
  • Korekcyjne (np. aparat rotujący stopę, Szyna nocna z sandałem, Szyna Denis-Browna)

Do produkcji ortez stosujemy materiały termoplastyczne o różnych kolorach i wzorach. W zależności od schorzenia ortezy mogą być wyposażone w ortotyczne przeguby skokowe, kolanowe i biodrowe ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Wykonujemy ortezy:

• Orteza DAFO
  • Orteza na goleń i stopę (sztywna, z przegubem skokowym, z bucikiem skórzanym)
  • Orteza na cała kończynę dolną (sztywna, z przegubem skokowym i/lub kolanowym )
  • Orteza do pionizacji lub chodzenia z tworzywa termoplastycznego z koszem biodrowym
  • Orteza (aparat) reciprokalny RGO do samodzielnego chodzenia

ORTEZA DAFO – Dynamiczna orteza obejmująca stopę i staw skokowy. Przeznaczona jest do chodzenia u dzieci z mózgowym zaburzeniem ruchu . Stosuje się ją przy dużych deformacjach stopy oraz przy niestabilności stawu skokowego. Orteza DAFO daje możliwość swobodnego ruchu zgięcia i wyprostu w stawie skokowym poprzez uwolnienie ścięgna Achillesa.

DAFO stosuje się w następujących schorzeniach:

• szpotawości lub koślawości
  • wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego
  • korekcyjnych deformacji stopy

ORTEZA NA GOLEŃ I STOPĘ, zwana niekiedy łuską, obejmuje stopę, staw skokowy i podudzie.

Orteza stosowana jest najczęściej w przypadkach:

• Porażeń i niedowładów kończyn dolnych jako okresowe zabezpieczenie przed przykurczem zapobiegając opadaniu stopy
  • Pacjentów ze spastycznymi deformacjami stopy
  • W leczeniu zachowawczym stóp końsko-szpotawych i końsko-koślawych

Orteza na goleń i stopę stosowana jest również w leczeniu zachowawczym wrodzonego przywiedzenia przodostopia oraz w leczeniu pooperacyjnym jako zabezpieczenie dokonanej korekcji stopy.

W zależności od schorzenia orteza na goleń i stopę może posiadać ruchomy staw skokowy,   z możliwością zgięcia tylko grzbietowego, tylko podeszwowego lub zachowania obydwu tych ruchów lub całkowitego jego zablokowania.

Konstrukcja aparatu pozwala na stopniową korekcję końskiego ustawienia stopy, za pomocą specjalnego mechanizmu umiejscowionego w przegubie skokowym.

ORTEZA NA CAŁĄ KOŃCZYNĘ DOLNĄ obejmuje całą kończynę dolną, stabilizuje staw kolanowy i skokowy. W zależności od zaleceń lekarza stawy w ortezie mogą być ruchome w dowolnej konfiguracji. Zastosowanie szyn bocznych z przegubem kolanowym daje możliwość zmiany kąta ustawienia, co pozwala na stopniową korekcję przykurczu lub zablokowania przeprostu w stawie kolanowym.

Orteza na całą kończynę dolna najczęściej stosowana jest w przypadku:

• Mózgowego Porażenia Dziecięcego
  • stabilizacji uszkodzeń ortopedycznych
  • wad stawu kolanowego
  • stawów rzekomych
  • choroby Heinego Medina
  • skrótów kończyn
  • przy dużych przykurczach i przeprostach w stawie kolanowym
  • jako zabezpieczenie po zabiegach operacyjnych

ORTEZA/APARAT STAWU SKOKOWEGO, KOLANOWEGO I BIODROWEGO Z KOSZEM BIODROWYM (lub gorset)- jest to orteza/ aparat obejmujący obie kończyny dolne oraz tułów. Koryguje ustawienie całego ciała. Zastosowanie przegubów ortotycznych umożliwia ruchwe wszystkich stawach oraz przyjęcie stabilnej pozycji siedzącej i stojącej.

Stosowany jest w przypadku:

• Uszkodzeń rdzenia kręgowego od poziomu L5
  • Mózgowego Porażenia Mózgowego
  • Dystrofii mięśniowej
  • Przy porażeniach wiotkich kończyn dolnych w celu stabilizacji i po odpowiedniej rehabilitacji do samodzielnego poruszania się.

ORTEZA /APARAT RGO umożliwia samodzielne chodzenie. Zastosowanie w aparacie mechanizmu kroczącego pozwala na naprzemienną pracę kończyn dolnych bez wkładania dużego wysiłku.

Zaletą systemu RGO jest taka budowa przegubu biodrowego, że możliwa jest rotacja miednicy zbliżona do naturalnej. Dzięki dwuosiowej konstrukcji przegubu możliwe jest wykonywanie ruchu miednicą bez zmiany kierunku poruszania się, co pozwala osiągnąć chód najbardziej zbliżony do fizjologicznego.

ORTEZĘ/APARAT RGO najczęściej stosuje się w przypadku:

• Uszkodzeń rdzenia kręgowego od poziomu L5
  • Przepukliny Oponowo-Rdzeniowej

ORTEZĘ/APARAT RGO wykonuje się u pacjentów u których stwierdza się:

• Brak przykurczów w stawach biodrowych i kolanowych
  • Stopy Pacjenta są bez dużych deformacji, utrudniających obciążanie
  • Występuje dostateczna siła mięśniowa kończyn górnych