Gosia

Ważne telefony:

Kancelaria  (poziom 0)
Sekretariat (poziom 0)
Izba Przyjęć (wysoki parter)

- (32) 786 15 17 - sprawy dot. pobytu pacjenta w Oddziale
- (32) 786 15 18 - sprawy naukowe i dydaktyczne
- (32) 786 15 13 - sprawy dot. przyjęć do oddziału

Kierownictwo:
Ordynator: prof. dr hab. n. med. Jacek Gawrychowski

Pielęgniarka Oddziałowa:
mgr Małgorzata Nabrdalik

Adres:
ul. Stefana Batorego 15

41-902 Bytom
Blok IV

Mapka:

Ogólna charakterystyka:
W skład Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Endokrynologicznej wchodzą:

• 2 odcinki z łączną liczbą łóżek 50 - w tym 6 stanowisk intensywnego nadzoru medycznego
  • punkt przyjęć pacjentów
  • blok Operacyjny składający się z dwóch sal operacyjnych

Diagnostyka i główne kierunki działalności:
Postępowanie diagnostyczno-lecznicze obejmuje pełen zakres chirurgii ogólnej i endokrynologicznej. Główne kierunki działalności Kliniki to przede wszystkim chirurgia tarczycy, przytarczyc, chirurgia dróg żółciowych (w tym także operacje laparoskopowe), chirurgia przewodu pokarmowego (ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych – żołądka, jelita grubego oraz chirurgia sutka). W tym zakresie klinika kontynuuje i doskonali opracowane i wdrożone w poprzednich latach procesy rozpoznawczo-lecznicze stosowane u chorych z nowotworami złośliwymi. Dotyczy to szczególnie unikalnych procedur wykonywanych we współpracy z Instytutem Onkologii w Gliwicach oraz Klinikami przytarczyc, nowotworów przewodu pokarmowego i sutka.

Możliwości diagnostyczne i leczenie oparte są o bazę własną kliniki (laparoskopia, endoskopia, USG), zaplecze Szpitala Specjalistycznego Nr 2 oraz współpracę z innymi jednostkami służby zdrowia (Kliniki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, szpitale, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach).

Działalność Kliniki pozostaje w ścisłym związku z przyklinicznymi poradniami: Poradnia Chirurgiczna, Poradnia Chorób Sutka, Poradnia Chirurgiczna Chorób Tarczycy, Poradnia Gastrologiczna, Poradnia Onkologiczna.

Działalność naukowa oraz dydaktyczna i badawcza:
Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Chirurgi Endokrynologicznej prowadzi również działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą jako jednostka organizacyjna SUM w Katowicach. We współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Kadr Medycznych w Katowicach realizowany jest program kształcenia podyplomowego wyższych i średnich kadr medycznych. Program ten obejmuje kursy doskonalące, staże specjalistyczne oraz egzaminy praktyczne i teoretyczne z chirurgii ogólnej.

W Klinice prowadzone są badania naukowe zarówno statutowe jak i własne. Pracownicy prowadzą wykłady i ćwiczenia dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.